Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Kultywowanie tradycji poprzez zakup strojów i instrumentów dla KGW.
„Łysogórska nuta …. Kultywowanie tradycji poprzez zakup strojów i instrumentów dla KGW” projekt w ramach Odnowy Wsi Świętokrzyskiej już zrealizowany.
Projekt dotyczył doposażenia działających przy Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi Kół Gospodyń Wiejskich w instrumenty muzyczne oraz stroje ludowe.
Wśród członków KGW są osoby uzdolnione muzycznie, które nie mogą rozwijać swoich talentów z uwagi na brak instrumentów muzycznych. W tym celu Instytucja Kultury została doposażona o nowy włoski akordeon Borisini 80 basów, który jest do dyspozycji dla członków KGW podczas prób i występów zespołów.
Mając na uwadze poprawę wizerunku artystycznego zespołów śpiewaczych zakupione zostały stroje ludowe nawiązujące do dawnych, tradycyjnych ubrań mieszkańców wsi świętokrzyskiej. Jest to dla członków zespołu ważne, ponieważ na wielu konfrontacjach artystycznych autentyczność stroju, z którego pochodzi zespół jest wysoko punktowana.
W ramach projektu została również zakupiona publikacja „Świętokrzyskie melodie ludowe”, która jest wykorzystywana w celach szkoleniowych aby pielęgnować wartości lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego ziemi świętokrzyskiej, które w obecnych czasach ulegają zapomnieniu.
czytano: 1622 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2018-11-09 10:30:44
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"