Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Świętowali w góralskim stylu. Wideo.
Obchody odzyskania przez Nową Słupię praw miejskich oraz 60-lecie istnienia Domu Kultury obchodzono 2 lutego w Rudkach. Na scenie swoje umiejętności taneczne i wokalne prezentowali mieszkańcy gminy. Koncert dał także zespół Hajduki z zaprzyjaźnionej gminy Świnna koło Żywca. Były życzenia dla burmistrza i szefowej GOKSiT.
Dom Kultury w Rudkach powstał w 1958 roku jako ośrodek przyzakładowy. Od tamtego czasu kilkukrotnie zmieniał nazwę z placówki zakładowej stał się jednostką podległą gminie. W sobotę 2 lutego świętowano jego 60-lecie istnienia. Tuż przed godziną 16 sala widowiskowa Domu Kultury w Rudkach zapełniła się do ostatniego miejsca. W pierwszym rzędzie zasiadł gospodarz gminy burmistrz Andrzej Gąsior, obok niego starosta kielecki Mirosław Gębski, radni powiatowi i gminni z przewodniczącym rady Jerzym Romanem.
HISTORIA NA EKRANIE I POPISY ARTYSTÓW
Dyrektor placówki Agata Sałata przywitała gości, po czym odtworzono film, w którym przybliżono historię Domu Kultury w Rudkach oraz zaprezentowano plany na przyszłość.
Na scenie pojawili się także uzdolnieni wokalnie oraz tanecznie podopieczni placówki. Wspólny koncert dały zespoły ludowe Chełmowianki i Modrzewianki. Gdy skończyły śpiewać na scenę zaproszono Andrzeja Gąsiora burmistrza Nowej Słupi.
- Po 150 latach odzyskaliśmy prawa miejskie, mamy rocznicę 100-lecia niepodległości i 60-lecie istnienia Domu Kultury. Jak pięknie się to wszystko ułożyło. Cieszymy się, że możemy świętować te jubileusze – mówił burmistrz Gąsior. Wspominał także czasy kiedy na scenie Domu Kultury w Rudkach występowali artyści z pierwszych stron gazet.
- Myślę, że po wielu latach kiedy było tu trochę biednie, wracamy do czasów świetności, Gminny Ośrodek Kultury zyskuje blask – stwierdził burmistrz, który chwilę później miał okazję przyjąć gratulacje.
ŻYCZENIA OD GÓRALI I NIE TYLKO
- Z okazji odzyskania praw miejskich przez Nową Słupię, chcemy wręczyć paterę okolicznościową dla burmistrza i dla całego miasta oraz gminy. Życzymy wszelkiej pomyślności i wszechstronnego rozwoju – powiedział wójt gminy Świnna, wręczając burmistrzowi Gąsiorowi okoliczną paterę.
Wraz z wójtem gminy Świnna przyjechał do Rudek zespół Hajduki. Zanim jednak ze sceny popłynęła góralska muzyka, gratulacje i prezenty z okazji jubileuszu posypały się na Agatę Sałatę, szefową Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Rudkach.
Pięknego jubileuszu winszowali i sukcesów życzyli: burmistrz Andrzej Gąsior z przewodniczącym Rady Miejskiej Jerzym Romanem, starosta kielecki Mirosław Gębski, zespoły ludowe, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Rudek, dyrektorzy szkół oraz radni oraz dyrektor bliźniaczej placówki w Bodzentynie.
Sobotnia uroczystość zakończyła się koncertem góralskiego zespołu Hajduki z gminy Świnna oraz poczęstunkiem w holu Domu Kultury.
Historia Domu Kultury w Rudkach
22 lipca 1958 - Powstanie Zakładowego Domu Kultury w Rudkach
1960 - Powstaje Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. Mieczysława Radwana w Nowej Słup
1967 - Pierwsze Dymarki Świętokrzyskie
1971 - Zamknięcie Kopalni w Rudkach
1991 - Problemy Metalchemu, powstaje GOK pod Urzędem Gminy Nowa Słupia
2015 - Zmiana nazwy na CDGŚ
2019 - Zmiana nazwy na GOKSiT
czytano: 1861 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2019-02-04 09:10:37
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"