Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Świętujemy odzyskanie praw miejskich. Wideo.
Mieszkańcy na to zasłużyli. Nadszedł moment sprawiedliwości dziejowej – byli zgodni goście biorący udział w uroczystości
Obchody odzyskania przez Nową Słupię praw miejskich odbyły się 1 lutego. Była uroczysta msza święta, występy artystyczne, gratulacje od przybyłych parlamentarzystów i samorządowców oraz symboliczne przekazanie kluczy do miasta.
Nowa Słupia 1 stycznia 2019 roku, po 150 latach przerwy, odzyskała prawa miejskie. Moment ten poprzedzony był latami starań, które zapoczątkowało Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi.
1 lutego odbyły się uroczyste obchody nadania Nowej Słupi statusu miasta. Rozpoczęła je msza święta w kościele w Nowej Słupi. W eucharystii odprawianej przez ośmiu księży wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy szczebla wojewódzkiego, powiatowego oraz gminnego, liczne poczty sztandarowe, uczniowie naszych szkół oraz spora grupa mieszkańców gminy. Ksiądz Adam Kończak w głoszonej homilii podkreślał jak ważną rolę pełnią miasta w życiu społecznym. Gdzie jest miasto, tam jest szkoła, a gdzie jest szkoła tam jest mądrość. Gdzie jest miasto, tam jest centrum życia kulturalnego, społecznego a często i politycznego - podkreślał. Przypomniał także historię naszej ziemi i wielką rolę jaką w niej pełni Święty Krzyż.
Po mszy złożono wieńce przed pomnikiem powstańców styczniowych znajdującym się na placu przykościelnym. Następnie uczestnicy uroczystości w korowodzie z pocztami sztandarowymi na czele przemaszerowali do hali sportowej przy szkole w Nowej Słupi, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.
TESTAMENT PRZODKÓW I DUMA MIESZKAŃCÓW
- Odzyskanie praw miejskich jest wypełnieniem testamentu wobec bohaterów ojczyzny, którzy tracili, narażali swoje życie, abyśmy dziś, My Polacy mogli żyć godnie w wolnej Rzeczypospolitej – mówił Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi witając przybyłych na obchody. - Pamiętamy okres zniewolenia przez zaborcę rosyjskiego i czyny narodowo-wyzwoleńcze, a szczególnie heroizm Powstańców Styczniowych. Pamiętamy o ofiarach mordów okupanta hitlerowskiego na ludności cywilnej w całej naszej gminie. Przywołujemy pamięć zamordowanych w Bartoszowinach, Trzciance, Hucisku czy na Skałce w Nowej Słupi. Oni też chcieli żyć w wolnej Polsce. Dziś nazywamy ich również patriotami – mówił burmistrz Gąsior. Dziękował mieszkańcom za postawę pełną patriotyzmu i chrześcijańskich wartości.
- Jestem zbudowany postawą mieszkańców gminy Nowa Słupia, którzy w konsultacjach społecznych opowiedzieli się jednogłośnie za poszanowaniem tradycji, za przywróceniem praw miejskich dla Nowej Słupi. Jeszcze raz pragnę wypowiedzieć słowa wdzięczności kierowane do każdego z Was. Dziękuję. Jestem z Was dumny i jest dla mnie wielkim zaszczytem pełnienie wobec Was służby publicznej. Szczególne wyrazy uznania i wdzięczności kieruję do Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi. Na ręce Pani Prezes Anny Zyzman składam gorące podziękowania za inicjatywę uchwałodowaczą, w sprawie przywrócenia praw miejskich dla Nowej Słupi – mówił burmistrz Gąsior, po czym przypomniał trwający dwa lata proces odzyskiwania praw miejskich.
SYMBOLICZNE KLUCZE DO MIASTA I GRATULACJE
Następnie burmistrz Andrzej Gąsior i przewodniczący Rady Miejskiej otrzymali od członków Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi symboliczne klucze do miasta.
Po tym, jakże wymownym geście, przyszedł czas na gratulacje i okolicznościowe przemówienia przybyłych parlamentarzystów, przedstawicieli władz województwa, powiatu oraz burmistrzów i wójtów okolicznych miast oraz gmin. Wszyscy podkreślali, że mieszkańcy Nowej Słupi zasłużyli na to, by ich miejscowość znów była miastem. Mówili o sprawiedliwości dziejowej i życzyli szybkiego rozwoju całej gminie.
Następnie przed zgromadzonymi wystąpili uczniowie szkoły w Nowej Słupi, którzy z wyjątkową gracją zatańczyli staropolskiego Poloneza. Można było także obejrzeć spektakl o powstaniu styczniowym oraz krakowiaka, którego tańczyli najmłodsi.
Miłośnicy historii z zaciekawieniem słuchali wykładu prof. Krzysztofa Brachy, a dzieci z niecierpliwością czekały na rozstrzygnięcie konkursu pt. „100 lat Niepodległej”.
Piątkowe obchody zakończyły się poczęstunkiem w szkolnej stołówce.
Historia odzyskania praw miejskich
28 sierpnia 2017 r. - do Rady Gminy wpływa wniosek Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi o przywrócenie miejscowości Nowa Słupia praw miejskich.
9 października 2017 r. - radni podjęli dwie uchwały:
- sprawie podjęcia procedury związanej z nadaniem miejscowości Nowa Słupia statusu miasta
- w sprawie ogłoszenia konsultacji społecznych dotyczących nadania miejscowości Nowa Słupia statusu miasta.
7 marca 2018 r. - Rada Gminy podejmuje dwie uchwały:
- w sprawie wyrażenia opinii w przedmiocie nadania statusu miasta miejscowości Nowa Słupia oraz
- w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie miejscowości Nowa Słupia statusu miasta.
20 marca 2018 r. - wójt Andrzej Gąsior składa do wojewody świętokrzyskiego wniosek o nadanie Nowej Słupi praw miejskich.
25 lipca 2018 r. wydane zostaje rozporządzenie Rady Ministrów o nadaniu Nowej Słupi praw miejskich z dniem 1 stycznia 2019 roku.
„Laureaci konkursu 100 lat Niepodległej”
Kategoria klasy 0-IV
1. Maja Machula
2. Łukasz Główczyński
3. Krystian Mroczkowski
Kategoria kl. V-VIII
1. Aniela Kucharczyk, Mateusz Marzec
2. Julia Turek, Olga Krogulec,
3. Paulina Krowińska
Kategoria gimnazjaliści:
1. Adam Ponikowski
czytano: 2345 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2019-02-04 08:54:10
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"