Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Harcerskie przygody w czasie pierwszych dni wakacyjnych 2018
122 Drużyna Harcerska Brata Alberta działająca pry Zespole Szkół w Rudkach brała udział w Grze Fabularno-terenowej „Cichociemni 2018” organizowanej przez Komendę Hufca ZHP Starachowice, XI Szczep im. Bohaterów Westerplatte oraz Harcerski Klub Sportowy „Sparta”.
Gra rozgrywana była na terenie Harcerskiego Ośrodka Obozowego nad Lubianką oraz w pobliskim lesie w dniach 22-24 czerwca 2018r . Gra przebiegała w trzech kategoriach:
– Grupy Szturmowe ( Harcerze Starsi/Wędrownicy)
– Bojowe Szkoły (Harcerze)
– Zawiszacy (Zuchy)
Nasi harcerze czyli „Bojowe Szkoły”, brali udział w dwóch patrolach (ośmio i dziewięcioosobowych). Mieliśmy zapewniony kwaterunek w warunkach polowych (namioty NS, koce , materace i wojskowe łóżka ) , jeden ciepły posiłek, stały dostęp do wrzątku, dobrze przygotowany program i pamiątkowe gadżety. Każda grupa przed rozpoczęciem gry wzięła udział w trzech formach warsztatowych prowadzonych przez organizatorów oraz zaproszonych gości. Gra fabularna nawiązywała do akcji „Burza” rok 1944. Każdy patrol musiał wczuć się w rolę harcerskiego oddziału „Szarych Szeregów”, który realizuje zadania dla Ruchu Oporu napotykając na swej drodze Cichociemnych. Najważniejszą rzeczą było wczucie się w klimat i przygotowanie realistycznych strojów. Każdy harcerz, a nawet ich opiekunowie musieli mieć przy sobie dokument tożsamości czyli Kennkarte, którą należało sobie wcześniej przygotować. Karta musiała być podobna do dokumentu z czasów okupacji. Zawarte w niej dane wpisane w oparciu o wymyślone przez harcerzy życiorysy musiały być zapamiętane gdyż napotykali w czasie gry patrole niemieckie. Nieznajomość języka niemieckiego bądź pomyłka groziła 30 minutowym aresztem i utratą punktów. Wśród zadań było odszukiwanie łącznika, przenoszenie meldunków, opatrywanie ran postrzałowych i ukrywanie poszkodowanych przed niemieckimi patrolami, odnajdywanie miejsc zrzutu Cichociemnych, budowanie skrytki na amunicję, wykonywanie innych zadań między innymi zbudowanie czegoś zgodnie z podanym schematem czy odpowiadanie na pytania dotyczące „Cichociemnych”. Mimo bardzo zimnych nocy oraz deszczowej aury udało się wszystkim wykonać zlecone zadania oraz powrócić szczęśliwie do domu. Harcerze pełni wrażeń już zapowiadają stuprocentową obecność na przyszłorocznej edycji gry.
Opiekę nad dziećmi sprawowała Drużynowa phm. Grażyna Gąsior oraz rodzice Marta Metryka, Agata Sałata i Agnieszka Lewandowska.
czytano: 1584 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2018-06-27 16:51:06
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"