Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Nasi aktorzy podbili serca kieleckiej publiczności
Prawdziwą furorę w stolicy świętokrzyskiego zrobił działający na terenie naszej gminy Teatr Święty Spokój. Na jego spektakl „Mąż zmarł, ale... już mu lepiej” w Kieleckim Centrum Kultury przybył komplet widzów, a aktorzy długo nie mogli zejść ze sceny oklaskiwani przez publiczność.
Historia Teatru Święty Spokój, działającego przy Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Rudkach sięga 2013 roku. Powstał z inicjatywy księdza Rafała Kusiaka, Agnieszki Lewandowskiej oraz Izabeli Pańtak. Dziś tworzy go trzynastu aktorów: Agata Sałata, Alina Cieśla, Bożena Jop, Magdalena Gąsior, Barbara Kowalska, Patrycja Mazur, Alicja Sala, Agnieszka Lewandowska, ks. Sylwester Gaweł, Tomasz Andzela, Artur Gąsior, Piotr Sepioło i Łukasz Karcz. Niedawno do zespołu dołączył Wojciech Janus, który pełni funkcję menadżera, odpowiada także za nagłośnienie i oświetlenie sceny.
ZDOBYLI KIELCE ALE TO NIE KONIEC
Najnowszy spektakl grupy teatralnej z Rudek, „Mąż zmarł, ale... już mu lepiej” bije rekordy popularności. Kilkukrotnie mogli go obejrzeć mieszkańcy naszej gminy. W sobotę 21 października wystawiono go na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Sala wypełniła się po brzegi publicznością, która w trakcie spektaklu co rusz wybuchała gromkim śmiechem. Przepełniona czarnym humorem komedia przypadła do gustu kieleckiej widowni, która długo oklaskiwała naszych artystów nie pozwalając im zejść ze sceny.
Wkrótce teatr z Rudek ma ponownie wystąpić w Kieleckim Centrum Kultury, tym razem nie na małej lecz na dużej scenie.
- Mamy także zaproszenie do Skarżyska-Kamiennej, a nawet w Bieszczady - do Ustrzyk Dolnych – mówi Agnieszka Lewandowska, jedna z aktorek.
AMATORZY Z PASJĄ
Wszyscy członkowie Świętego Spokoju są amatorami, spełniającymi swoje dawne marzenia. - Ja na przykład w liceum chodziłam do klasy humanistycznej i udzielałam się w szkolnym teatrze, później zaczęłam studia na politechnice, ale cały czas mi coś w duszy gra, stąd po latach wróciłam do aktorstwa – mówi Agnieszka Lewandowska. Z kolei Tomasz Andzela w młodości chciał być zawodowym aktorem, nie dostał się do szkoły teatralnej, dziś jest leśnikiem, ale realizuje swoje dawne marzenia w Teatrze Święty Spokój. Podobnych historii wśród członków grupy jest więcej. Nic więc dziwnego, że spektakle, choć amatorskie są tak „dopieszczone”.
Grupa regularnie spotyka się na próbach raz w tygodniu. Zachęca też innych do spróbowania swoich sił na scenie. W każdy czwartek w Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Rudkach odbywają się warsztaty teatralne dla dzieci, które prowadzi Bożena Jop.
foto tytułowe: Echo Dnia - Dawid Łukasik
czytano: 1423 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2017-10-25 09:45:20
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"