Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Święty Krzyż zostanie wpisany na Listę Pomników Historii.
15 marca 2017 r. na uroczystości w Pałacu Prezydenckim, Klasztor na Świętym Krzyżu zostanie wpisany na Listę Pomników Historii. Żmudne i pracochłonne starania o wpis trwały prawie dwa lata.
W ceremonii weźmie udział gospodarz Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior, który od Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy otrzymał specjalne zaproszenie.
- Gmina Nowa Słupia to obszar o wybitnych walorach kulturowych, przyrodniczych, którego historia i praca pokoleń uczyniła Perłą Ziemi Świętokrzyskiej. Jako mieszkańcy Gminy Nowa Słupia jesteśmy dumni, że na naszym terenie znajduje się Skarb Narodowy – Najstarsze Sanktuarium w Polsce, gdzie wielowiekowa tradycja podejmowania pielgrzymów, silne tradycje kultury chrześcijańskiej stworzyły niepowtarzalny klimat do poznawania tego wyjątkowego dziedzictwa kulturowego.
- Gratuluję Ojcu Superiorowi Klasztoru na Świętym Krzyżu - Zygfrydowi Wiecha ogromnego sukcesu jakim jest wpis zabytku na Listę Pomników Historii. To właśnie dzięki wysiłkom i staraniom Ojca Superiora - Święty Krzyż powraca na mapę największych wartości kulturowych i materialnych ziem polskich. To uświęcone miejsce Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego zyskuje nowy blask i należne mu miejsce w historii Polski – podsumował Andrzej Gąsior Wójt Gminy Nowa Słupia.
Wniosek o wpisanie Świętego Krzyża na tę prestiżową listę opracowywał dr Hadamik, który od lat prowadzi badania archeologiczne w klasztorze świętokrzyskim.
Wpisanie zespołu klasztornego oraz przedchrześcijańskich obwałowań na Świętym Krzyżu na listę Pomników Historii wzmocni prestiż obiektu, jego znaczenie i poczucie kulturowej wartości dla regionu, ale całej Polski.
Wpisanie na listę Pomników Historii jest jedną z form ochrony zabytków w Polsce, która znalazła się w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Status Pomnika Historii przyznawany jest rozporządzeniem Prezydenta RP. Zgodnie z opracowanymi wytycznymi mogą go uzyskać obiekty lub zespoły obiektów zabytkowych, które posiadają szczególną wartość historyczną, naukową, artystyczną, utrwaloną w powszechnej świadomości i o dużym znaczeniu dla polskiego dziedzictwa kulturowego.
czytano: 1489 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2017-03-09 08:34:54
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"