Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

O Powstaniu Styczniowym

Strona główna » Aktualności » O Powstaniu Styczniowym

wielkość tekstu: A | A | A

Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi, przy wsparciu Urzędu Gminy, Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich oraz Starostwa Powiatowego w Kielcach zorganizowano sesję popularnonaukową poświęconą wydarzeniom związanym z powstaniem styczniowym. Sesja rozpoczęła się od podsumowania działalności Towarzystwa w ciągu mijającego roku, której dokonał prezes- Marek Partyka. Wielokrotnie w swej wypowiedzi podkreślał on ogromny dorobek Towarzystwa, działającego od ponad trzydziestu lat. Marek Partyka w swoim podsumowaniu nie omieszkał wspomnieć o wielkim wkładzie w pracę Towarzystwa Leonarda Zyzmana, którego pozycje książkowe często stanowiły kwintesencję dorobku organizacji promującej Nową Słupię. Również sobotnia sesja poniekąd była zasługą tego wielkiego społecznika i regionalisty, który odszedł od nas przed prawie dwoma laty ale pozostawił po sobie wiele książek i opracowań naukowych , które niejednokrotnie są motywem przewodnim działalności Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi i nie tylko. Tak też się stało 15 października . To właśnie opracowania naukowe przygotowane niegdyś przez Leonarda Zyzmana były kanwą sesji popularnonaukowej poświęconej powstaniu styczniowemu.  Przez ponad trzy godziny w świetlicy środowiskowej w Nowej Słupi pasjonaci historii mogli wysłuchać prelekcji i wykładów poświęconych tematyce zrywu powstańczego z 1863 roku.

Wykłady przygotowane na podstawie wiarygodnych źródeł historycznych w sposób niezwykle prosty i przejrzysty miały zobrazować wkład duchowieństwa, chłopów, mieszczaństwa oraz kobiet w działania narodowowyzwoleńcze z roku 1863. Wykłady te zostały przygotowane przez historyków, regionalistów, a także członków Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi.

W specjalną, podniosłą atmosferę uczestników sesji wprowadziła grupa młodzieży z Zespołu Szkół w Nowej Słupi pod opieką Jacka Góry, która wykonała kilka najbardziej popularnych pieśni patriotycznych związanych z okresem powstania styczniowego.

Wszyscy prelegenci, którzy zabierali głos podczas sobotniej sesji podkreślali w swych wykładach wielki wkład mieszkańców Nowej Słupi oraz okolicznych miejscowości w działania powstańcze. Jan Kulpiński w swoim wykładzie dotyczącym roli chłopstwa w powstaniu wymienił kilka nazwisk związanych z Nową Słupią i sąsiednimi miejscowościami podkreślając, iż najbiedniejsza warstwa społeczna angażując się w działania zbrojne ryzykowała niejednokrotnie nawet życie swoje i swoich rodzin, chociaż nie mając odpowiedniego zaplecza w postaci uzbrojenia czy munduru ruszała z gorącym sercem, przepełnionym miłością do ojczyzny do walki z Moskalami.

Niezwykle interesujący i poruszający był  też wykład Zbigniewa Pękali z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej, który w przystępny sposób przedstawił  postawę duchowieństwa wobec powstania styczniowego. Przedstawił kilka postaci związanych z ziemią świętokrzyską, które zapisały się złotymi zgłoskami w historię powstania z 1863 roku. Mówił on również o ogromnej roli Klasztoru na Świętym Krzyżu, który wielokrotnie w różnych okresach historycznych był bastionem myśli i czynu patriotycznego. Wszystkie te informacje zobrazowane były adekwatnymi fotografiami co pomogło lepiej zapoznać się z istotą poruszanego tematu. Równie zajmujący był odczyt dotyczący roli kobiet w powstaniu styczniowym, który został opracowany na podstawie prac profesora Adama Massalskiego, a odczytała go Teodora Klefas, członek Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi.

Pod koniec sesji rozstrzygnięto konkurs plastyczny związany z powstaniem styczniowym, skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych z Łagowa, Rudek i Nowej Słupi. Wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi, Urząd Gminy  oraz Starostwo Powiatowe w Kielcach.

Nie lada gratką  dla uczestników sobotniej sesji był pokaz unikatowych dokumentów pochodzących z czasów powstania, oryginalnych pieczęci urzędowych, dekretów i odezw. Natomiast dzięki rekonstrukcji historycznej przygotowanej przez grupę rekonstrukcyjną ze Zduńskiej Woli słuchacze mogli lepiej poczuć atmosferę wydarzeń z 1863 roku. Członkowie pokazu ubrani w stroje oddające realia epoki pokazali scenkę sądu nad powstańcem dokonanego przez carskiego urzędnika.

Wśród uczestników sobotniej sesji byli nie tylko mieszkańcy Nowej Słupi, pasjonaci historii, regionaliści ale także przedstawiciele władz gminy wójtowie Andrzej Gąsior, Włodzimierz Zaręba, radni gminy i powiatu, nauczyciele i uczniowie.

 

czytano: 1528 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2016-10-17 12:04:34

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"