Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Agroturystyka to biznes
Beneficjentów szwajcarskich funduszy wciąż przybywa. Projekty cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i zagościły już w Polsce na dobre. Kolejny z nich, „Gospodarstwa tematyczne - szansą na rozwój” właśnie trwa. 23 października br. na Wiśniowym Wzgórzu, w Dębnie, Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyki „Łysogóry”, postanowiło zorganizować na tę okoliczność konferencję pod hasłem „Agroturystyka wczoraj i dziś”.
W piątkowe popołudnie wiśniowy sad w świętokrzyskim Dębnie zakwitł po raz drugi w tym roku. A to za sprawą Konferencji „Agroturystyka wczoraj i dziś”. Stowarzyszenie „Łysogóry” zaprezentowało zgromadzonym projekt „Gospodarstwa tematyczne - szansą na rozwój” realizowany w ramach Szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Spojrzeliśmy na agroturystykę historycznie i biznesowo. Rozważania merytoryczne uświetnił spektakl pt. „Wieczór Pielgrzyma” oraz degustacje świętokrzyskich smakołyków.
Wśród zaproszonych Gości byli min: Jacek Kowalczyk Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, Zenon Janus Wicestarosta Powiatu Kieleckiego, Andrzej Gąsior Wójt Gminy Nowa Słupia, Dariusz Skiba Burmistrz Bodzentyna Aniceta Adamczk-Łypacz, przedstawiciel Regionalnej Organizacji Turystycznej i inne znamienite osoby.
„(…) Działalność agroturystyczną prowadzona w ramach gospodarstwa rolnego może być uznana de facto za przedsiębiorstwo. W związku z działalnością turystyczną rolnicy są zmuszeni spojrzeć na swoją działalność bardziej rynkowo – uwzględniać potrzeby klientów, zidentyfikować i śledzić działania konkurentów i w tym aspekcie podjąć działania na rzecz przygotowania odpowiedniej oferty, jej promocji i skalkulowania ceny(…)” – napisali Sławomir Dorocki, Anna Irena Szymańska, Małgorzata Zdon-Korzeniowska z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Nie ma, więc żartów, rynek usług turystycznych wciąż się rozwija i uatrakcyjnia. Agroturystyka nie może zostawać, więc w tyle.
- Współczesnemu turyście nie wystarczy dziś tylko świeże, wiejskie powietrze i widok z okna na ogród. Kto nie idzie do przodu, cofa się. To twardy biznes – powiedział Jarosław Maliszewski, Prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Agroturystyki „Łysogóry”. To tegoroczny beneficjent, który dzięki dotacji od lipca pracuje nad wzmocnieniem atrakcyjności turystycznej regionu i wzrostem konkurencyjności gospodarstw agroturystycznych na rynku usług turystycznych w Polsce tworząc gospodarstwa tematyczne w rejonie Gór Świętokrzyskich.
- Projekt obejmował działania szkoleniowe z dziedziny tworzenia gospodarstw tematycznych, prace przygotowujące powstanie książki z legendami i obrzędami pt. „Łysogórskie Bajanie”, oraz zajęcia artystyczne, w tym taneczne, jako kontynuacja poprzedniego projektu "Wieczór Pielgrzyma". Uczestnicy szkoleń byli m.in. na wyjeździe studyjnym na Roztoczu i tam podpatrywali gospodarstwa edukacyjne takie jak Ulik, czy Olejarnia Świąteczna – powiedział Prezes Maliszewski - W sumie powstały cztery gospodarstwa tematyczne oparte na legendach, obrzędach i tradycjach regionu. Niemałą ciekawostką jest to, iż w książce, która została wydana w ramach projektu zawarte są m.in. legendy zebrane i spisane przez nieżyjącego księdza Walentego Ślusarczyka.
Spotkanie było podwójnie uroczyste, a to za sprawą obchodów 15-lecia powstania Świętokrzyskiego Towarzystwa Agroturystyki „Łysogóry”. Jubilat odebrał moc gratulacji oraz nagród wśród, których na uwagę zasługuje „graf” ofiarowany przez przedsiębiorców: Park Miniatur i Rozrywki „Sabat Krajno”, Gospodarstwo Agroturystyczne „Raj przy Gościńcu”, Gospodarstwo Agroturystyczne „Na Wzgórzu” oraz statuetka od Jacka Kowalczyk Dyrektora Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Województwa Świętokrzyskiego.
czytano: 1648 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2015-10-29 09:45:03
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"