Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Śladami drugiej wojny światowej
W Zespole Szkół w Rudkach realizowany jest projekt patriotyczny pod nazwą „Śladami drugiej wojny światowej”.
W jego ramach 1 września 2015 roku nauczyciel historii Przemysław Stelmaszczyk wygłosił prelekcję na temat wybuchu największej wojny w historii świata. Natomiast 15 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudkach odbył się montaż słowny przygotowny przez uczniów klas pierwszych i drugich gimnazjum. Apel miał podniosły charakter i prezentował najważniejsze dla Polski wydarzenia drugiej wojny światowej. Łukasz Życiński (klasa IIA) i Mateusz Gawlik (klasa IIB), jako prowadzący czytali o faktach dotyczących obrony Westerplatte, agresji ZSRR na Polskę, obrony Warszawy i postawy prezydenta tego miasta Stefana Starzyńskiego, bitew obronnych 1939 roku, przebiegu okupacji niemieckiej i radzieckiej, sowieckiej zbrodni w Katyniu, niemieckich obozów koncentracyjnych na ziemiach polskich, bitew żołnierzy polskich w Afryce i Europie Zachodniej, powstania warszawskiego oraz początku rządów komunistów w Polsce i prześladowania „żołnierzy wyklętych”. Informacjom tym towarzyszyły wiersze recytowane przez uczennice : Sarę Bernat, Agatę Kowalską, Aleksandrę Zielińską, Kingę Kałuża, Julię Fijas, Wiktorię Złomek i Natalię Zarosa oraz uczniów Michała Kozłowskiego i Rafała Binkowskiego. Montażowi temu towarzyszył pokaz multimedialny. Ta część apelu została zakończona uroczystym zaśpiewaniem Roty, przez uczennice klasy czwartej Szkoły Podstawowej Maję Sala i Natalię Przygoda.
W drugiej części projektu swój pokaz przedstawiła grupa rekonstrukcyjna „Jodła” działająca przy VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Grupą uczniów kierował nauczyciel historii Dariusz Stępień. Uczniowie przedstawili umundurowanie z czasow drugiej wojny światowej. Została zaprezentowana również broń oraz makiety czołgów, okrętów i samolotów z tego okresu. Uczennice, członkinie grupy rekonstrukcyjnej w pokazie multimedialnym przedstawiły działania kobiet w okresie okupacji. Uczniowie zaś pokazali typy samolotów biorących udział w lotniczej bitwie o Anglię oraz opowiedzieli o sukcesach polskiej marynarki wojennej.
Pokazy były bardzo pouczające dla uczniów naszej szkoły i zapewne dostarczyły uczniom wiedzy na temat wydarzeń drugiej wojny światowej, ponieważ program nauczania w gimnazjum nie obejmuje nauki tego okresu historycznego.
Ostatnim akcentem realizowanego projektu był rajd pieszy na Wykus. Miał on miejsce 22 października i uczestniczyli w nim uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej prowadzeni przez dyrektor Alinę Cieśla oraz Marka Sieńka. Wykus to leśna polana, miejsce Zgrupowań Partyzanckich żołnierzy Armii Krajowej. Dowódcą tych oddziałów był cichociemny major Jan Piwnik. To ważna postać dla naszej lokalnej historii, ponieważ Jan Piwnik urodził się we wsi Janowice, niedaleko Waśniowa w powiecie ostrowieckim. „Ponury”, bo taki był jego pseudonim partyzancki, dowodził największym oddziałem partyzanckim na Kielecczyźnie.
Organizatorzy projektu Marek Sieniek i Przemysław Stelmaszczyk dziękują Grupie Rekonstrukcyjnej „Jodła” za przyjęcie zaproszenia i przedstawienie w ciekawej i atrakcyjnej formie wydarzeń wojennych rozgrywających się także na ziemi kieleckiej. Podziękowania należą się także dyrektor Alinie Cieśla za wszelaką pomoc, Sylwestrowi Spelakowi za obsługę multimediów oraz Jakubowi Kusińskiemu za przygotowanie muzyki.
czytano: 2074 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2015-10-28 17:21:29
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"