Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA PROJEKT COMENIUS

Strona główna » Aktualności » KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA PROJEKT COMENIUS

wielkość tekstu: A | A | A

7 maja br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudkach odbyło się spotkanie podsumowujące pracę w projekcie Comenius „Wiem, co jem” realizowanym przez Publiczne Gimnazjum nr 1 im. bł. ks. B. Markiewicza w Zespole Szkół w Nowej Słupi.

Dyrektor Zespołu Szkół w Nowej Słupi Małgorzata Jakubczyk powitała zaproszonych gości i przedstawiła osiągnięcia szkoły w zakresie współpracy międzynarodowej. Obecny projekt jest już czwartym międzynarodowym partnerstwem szkoły dofinansowanym ze środków Unii Europejskiej. Trzy poprzednie dotyczyły różnych dziedzin: literatury, kultury, historii, nauk ścisłych oraz wychowania fizycznego i prozdrowotnego („W fascynującym świecie lokalnych legend”, „Śladami żelaza”, „Piechotą do zdrowia”). Projekty realizowano w latach 2006 – 2013 we współpracy ze szkołami z Turcji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Włoch, Niemiec i Portugalii. Wszystkie projekty zostały napisane przez nauczycieli Gimnazjum, szkoła pełniła rolę koordynatora grupy partnerskiej w każdym z nich.

Dobrym duchem wszystkich projektów Comenius jest Roksana Ponikowska, która koordynowała pracę zespołów opracowujących kolejne wnioski o dofinansowanie. Wszystkie projekty, które napisała, uzyskały pozytywną akceptację Narodowej Agencji kwalifikującej projekty do realizacji.

W trakcie realizacji czterech projektów Comenius, 49 uczniów oraz 13 nauczycieli  Gimnazjum wzięło udział w dziesięciu spotkaniach roboczych w różnych krajach. Uczniowie mieszkali w domach rodzinnych swoich rówieśników, poznawali miejscowe zwyczaje, niejednokrotnie uczestniczyli w uroczystościach rodzinnych. Wszyscy uczestnicy projektu porozumiewając się w języku angielskim rozwijali swoje umiejętności i zyskali większą motywację do nauki języków obcych. Mieli także możliwość bliższego poznania historii i kultury kraju przyjmującego.

Ewa Mądzik-Błosińska, koordynator szkolny obecnego projektu oraz Roksana Ponikowska podsumowały dwuletnią pracę i zaprezentowały uzyskane rezultaty. Wszystkim zaproszonym gościom oraz rodzicom wręczono książkę z przepisami z krajów partnerskich – produkt końcowy drugiego roku projektu. Książka zawiera przepisy na tradycyjne potrawy w językach ojczystych i w języku angielskim wraz ze zdjęciami.

Partnerzy z Francji, Hiszpanii, Włoch i Turcji przedstawili swoje delegacje i opowiedzieli o swoich placówkach oraz regionach, z których pochodzą, pokazując prezentacje multimedialne.

Dyrektor Małgorzata Jakubczyk wręczyła specjalne podziękowania Rodzicom uczniów przyjmujących gości z zagranicy. Podziękowała im za świetną współpracę i duże zaangażowanie.

Obecna na konferencji Małgorzata Muzoł – Świętokrzyski Kurator Oświaty pogratulowała społeczności szkolnej osiągnięć uzyskanych w partnerstwach międzynarodowych. Podkreśliła, że tego typu działania skutecznie motywują młodzież do nauki języków obcych i zachęciła do realizacji kolejnych projektów w przyszłości.

Wójt Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior podziękował gościom ze szkół partnerskich oraz społeczności szkolnej Publicznego Gimnazjum za realizację projektu. Na konferencji obecni byli także: Sylwester Kozłowski – Przewodniczący Rady Gminy, Radni Gminy, przedstawiciele jednostek organizacyjnych Gminy, dyrektorzy szkół oraz instytucji kulturalnych.

W części artystycznej, uczniowie Zespołu Szkół w Nowej Słupi zaprezentowali kilka utworów muzycznych, również w języku angielskim. Wystąpili: zespół „Trele Morele” ze szkoły podstawowej, Marta Żelazowska (kl. V) oraz Izabela Jagiełło (kl. II gimnazjum). Uczestnicy spotkania mieli także okazję podziwiać występ „Świętokrzyskich Diablików”, młodzieżowego zespołu ludowego pracującego pod kierunkiem instruktora Izabeli Pańtak. Ostatni pokaz to  spektakl taneczno-teatralny „Wieczór Pielgrzyma”, do którego choreografię opracowali Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak z Kieleckiego Teatru Tańca. Spektakl wprowadził widzów w świat słowiańskich obrzędów i lokalnych legend, a tancerzami byli uczniowie Zespołu Szkół w Nowej Słupi. W rolę pielgrzyma wcielił się Robert Piotrowski, a nad całością przygotowań czuwała Irmina Maliszewska.

Zorganizowanie tak dużego przedsięwzięcia wymagało współpracy wielu osób – rodziców, uczniów i nauczycieli. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom!

                                                                                 

Koordynatorzy projektu Comenius

 

czytano: 1915 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2015-05-15 14:14:03

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"