Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » SPOTKANIE ROBOCZE W NOWEJ SŁUPI. PROJEKT COMENIUS W PUBLICZNYM GIMNAZJUM NR 1.
W dniach 4 – 8 maja br. w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. bł. ks. B. Markiewicza w Zespole Szkół w Nowej Słupi odbyło się czwarte spotkanie robocze zorganizowane w ramach projektu Comenius „I Know What I Eat”, czyli „Wiem, co jem”.
Projekt „Wiem, co jem” to partnerstwo utworzone ze szkołami z: Francji (Rennes, Bretania), Hiszpanii (Sant Antoni de Calonge, Katalonia), Włoch (Parabita, Apulia), Turcji (Pendik – Stambuł). Uczestnicy biorą udział w warsztatach kulinarnych promujących zdrowe odżywianie, opracowują książkę z przepisami, przygotowują występy artystyczne, wykonują prezentacje multimedialne w języku polskim i angielskim oraz różnorodne prace plastyczne. Podczas regularnych spotkań wymieniają się doświadczeniami, prezentują efekty swojej pracy oraz poznają życie w innych krajach.
W spotkaniu w Polsce wzięło udział 24 uczniów i 13 nauczycieli ze szkół partnerskich. W czasie wizyty realizowano kolejne działania wynikające z przyjętego harmonogramu. Prezentacja przepisów na regionalne potrawy, wykonanie piosenki o zdrowym odżywianiu czy wspólne przygotowywanie tradycyjnych polskich pierogów, to tylko niektóre z nich. Uczestnicy spotkania zwiedzili także Kopalnię Soli w Wieliczce, gdzie mieli okazję poznać różnorodne zastosowania najpopularniejszej naturalnej przyprawy.
Goście ze szkół partnerskich podziwiali uroki pięknego regionu świętokrzyskiego podczas wspólnego marszu z Nowej Słupi na Święty Krzyż trasą Nordic Walking (wyznaczoną w ramach poprzedniego projektu Comenius „Piechotą do zdrowia”). Atrakcją tej wycieczki było zwiedzanie klasztoru oraz wejście na odbudowaną wieżę, z której rozciąga się malownicza panorama Gór Świętokrzyskich.
Podczas warsztatów w Centrum Kulturowo-Archeologicznym w Nowej Słupi, partnerzy zapoznali się z historią związaną z wytopem żelaza. Obejrzeli proces wytopu w tradycyjnej dymarce, a także odwiedzili stanowiska prezentujące codzienne życie i zwyczaje kulinarne mieszkańców tych terenów w pierwszych wiekach naszej ery.
Duże wrażenie na zagranicznych gościach zrobiła dawna stolica Polski – Kraków, gdzie zwiedzili Wawel oraz Rynek Główny. W Sukiennicach zakupili pamiątki, wysłuchali hejnału z Kościoła Mariackiego i spacerowali po pełnych uroku uliczkach.
Ważnym punktem w tygodniowym planie było spotkanie podsumowujące projekt „Wiem, co jem”, które odbyło się 7 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudkach. Zaproszeni goście oraz społeczność szkolna poznali bliżej szkoły partnerskie i ich kraje, zobaczyli rezultaty działań projektowych oraz relacje ze spotkań roboczych w Hiszpanii, Włoszech i Francji. Po części oficjalnej, uczestnicy konferencji zostali zaproszeni do obejrzenia programu artystycznego oraz degustacji regionalnych potraw.
Osiemnaścioro nastolatków z krajów partnerskich zostało przyjętych przez rodziny uczniów gimnazjum na czas wizyty roboczej. Dzięki temu poznali codzienne życie w naszym kraju i nawiązali przyjaźnie. Uczniowie przyjmujący podkreślali, że było to fantastyczne doświadczenie i żałowali, że spotkanie trwało tylko kilka dni. Wszyscy zrozumieli jak ważna jest znajomość języka angielskiego, który był niezbędny w codziennej komunikacji.
Zorganizowanie wizyty roboczej dla tak dużej grupy partnerskiej nie było by możliwe bez wspólnej pracy wielu osób. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w działania projektowe oraz za ciepłe przyjęcie gości w swoich domach. Dziękujemy Organowi Prowadzącemu, a w szczególności: Agnieszce Lewandowskiej – kierownikowi Zespołu Obsługi Szkół oraz Lucynie Kalarus, za poświęcony czas i czuwanie nad prawidłowością rozliczeń w ramach umowy o dofinansowanie. Dziękujemy także Piotrowi Sepioło, Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Rudkach oraz pracownikom za wszelką pomoc. Gorące podziękowania składamy Dyrektor Małgorzacie Jakubczyk, która mocno angażuje się w realizację każdego projektu, służy dobrą radą i pomocą w rozwiązywaniu problemów, których nie brakuje podczas tak dużego przedsięwzięcia. Jesteśmy bardzo wdzięczni nieobecnej już wśród nas p. Dyrektor Elżbiecie Dutkiewicz, dzięki której szkoła rozpoczęła współpracę międzynarodową w 2006 roku.
Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania nauczycieli naszej szkoły, którzy zawsze chętnie włączają się w kolejne działania, dokładają starań, poświęcając swój czas i energię, aby wszystko było wykonane jak najlepiej.
Cieszymy się, że kolejny napisany przez nas projekt kończy się sukcesem. To daje ogromną satysfakcję i utwierdza w przekonaniu, że wspólną pracą można osiągnąć bardzo wiele.
Koordynatorzy projektu Comenius
czytano: 2099 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2015-05-15 14:03:58
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"