Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

PRZEMYSŁOWE TRADYCJE ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ OD KRZEMIENIA DO ELEKTRONIKI

Strona główna » Aktualności » PRZEMYSŁOWE TRADYCJE ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ OD KRZEMIENIA DO ELEKTRONIKI

wielkość tekstu: A | A | A


 

 

 

 

  

   LEKCJA MUZEALNA pt. „NIE TYLKO ŻELAZO. RZYMSKIE GÓRNICTWO KRUSZCOWE”.

   12 maja 2014r. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. prof. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi zaprosiło uczniów II klas Gimnazjum w Rudkach i Gimnazjum w Nowej Słupi na lekcję muzealną, którą poprowadził znany archeolog, dr Szymon Orzechowski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

      Dr Orzechowski przedstawił młodzieży tradycje przemysłowe Gór Świętokrzyskich, podkreślając, iż jest to powód do dumy dla ich mieszkańców. Przypomniał, że najpierw krzemień, a potem żelazo rozsławiły nasz region i przyczyniły się do jego zaistnienia na przemysłowej mapie Europy tysiące lat temu. Nawiązał do historii starożytnego Rzymu, jego powstania i dalszego rozwoju w oparciu o zapewnienie dostępu do kluczowych surowców tj. złota, srebra, miedzi, cyny, ołowiu i żelaza. Dr Orzechowski opowiedział też, jak wyglądało górnictwo w czasach starożytnych i zaprezentował wiele zdjęć oraz innych materiałów graficznych.

     Wszystkich zainteresowanych tą tematyką dr Orzechowski serdecznie zaprosił do Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi na doroczne Dymarki Świętokrzyskie, które są niepowtarzalną imprezą tego typu i mogą być okazją do spotkania z wieloma ciekawymi ludźmi dysponującymi szeroką wiedzą na temat przeszłości Gór Świętokrzyskich. Dr Orzechowski gorąco zachęcał do aktywnego udziału w tej imprezie i przekonania się na własne oczy jak wyglądało życie w starożytnych Górach Świętokrzyskich.

         Uczniowie otrzymali też kilka egzemplarzy komiksu autorstwa dr Szymona Orzechowskiego, Pawła Króla i Tomasza Łukaszczyka pt.  „PANOWIE OGNIA. O STAROŻYTNYM HUTNICTWIE ŻELAZA W GÓRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH”.

   Zapraszamy do lektury.

   Serdecznie dziękujemy dr Szymonowi Orzechowskiemu i p. Lucynie Spelak,  Kustoszowi Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, za niezwykle ciekawe spotkanie.

 

 

 

 

czytano: 2023 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2014-05-15 14:54:28

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"