Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Nowosłupska Lekcja Muzealna

Strona główna » Aktualności » Nowosłupska Lekcja Muzealna

wielkość tekstu: A | A | A

  W dniu 12 maja 2014 roku w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Profesora Mieczysława Radwana w Nowej Słupi odbyła się kolejna Nowosłupska Lekcja Muzealna na temat „ Nie tylko żelazo. Rzymskie górnictwo kruszcowe ‘’,  w której uczestniczyła młodzież Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Rudkach oraz Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Nowej Słupi wraz z nauczycielami i radnym Gminy Nowa Słupia  :  Magdaleną Mazur Młynarczyk,    Robertem  Klefasem , Ewą Kowalską, Ewą Mądzik – Błosińską , Agnieszką Grzesik -  Bereszka.

       Lekcję poprowadził dr hab. Szymon Orzechowski z  Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – wybitny  historyk , archeolog , kontynuator badań nad starożytnym hutnictwem w Górach Świętokrzyskich, twórca nowej formuły Dymarek Świętokrzyskich, autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych.

     … „ Często wini się współczesnego człowieka za dewastację i zanieczyszczenie środowiska. Tymczasem już w starożytności Grecy, a później Rzymianie eksploatujący na ogromną skalę użyteczne kopaliny, głównie rudy; złota, srebra, miedzi, ołowiu czy żelaza, doprowadzili do ogromnych zniszczeń widocznych dotąd w krajobrazie wielkich regionów wydobywczych w  Hiszpanii, Dacji, czy Galii. Ślady zanieczyszczeń związanych z produkcją metali ciężkich w starożytności odkryto nawet w lodowcach Grenlandii „  – mówił dr hab. Szymon Orzechowski.

          W czasie dyskusji głos zabrała m.in. Pani Ewa Kowalska, która zadała  typowe pytanie skierowane do archeologa  : Jak rozpoznać miejsce występowania złóż rud metali ? , zaś uczniowie Gimnazjum pytali co zrobić ze znalezionym na polu żużlem żelaznym ?

           Dr Sz. Orzechowski zachęcał również  miejscową  młodzież do czynnego udziału w archeologii doświadczalnej w czasie trwania  Dymarek Świętokrzyskich.

 Celem spotkania było przybliżenie młodzieży fascynującej i ciekawej dyscypliny naukowej  -   archeologii , nauki  która zajmuje się odkrywaniem, opisywaniem i interpretacją różnego rodzaju materialnych śladów działalności człowieka, od czasów najdawniejszych  po nowożytność.

…” Myślę, że dzisiejsze spotkanie oraz zbliżające się wakacje letnie będą przesłaniem dla młodzieży , by poznawać nie tylko własne dziedzictwo kulturowe w jego bogactwie i różnorodności .

       Celem młodego pokolenia powinno być propagowanie odrębności kulturowych składających się na nasze europejskie dziedzictwo.

Znając historię swojego regionu zagłębiamy się bowiem w historię kraju , Europy i świata „ - podsumowała spotkanie kustosz Muzeum Lucyna Spelak.

czytano: 2162 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2014-05-15 08:30:10

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"