Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Świętokrzyska Droga Krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż. 7 kwietnia 2023 g. 12.00.

Strona główna » Aktualności » Świętokrzyska Droga Krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż. 7 kwietnia 2023 g. 12.00.

wielkość tekstu: A | A | A

Stacja Drogi Krzyżowej

W Wielki Piątek, 7 kwietnia 2023 r. odbędzie się Droga Krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż, której będzie przewodniczył biskup sandomierski ks. Krzysztof Nitkiewicz. Na to wyjątkowe misterium Męki Pańskiej zapraszają Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża oraz księża Michalici w nowosłupskiej parafii.

Pierwsza stacja znajduje się przy kościele św. Wawrzyńca,  druga – przy Domu Opata, trzecia – za Muzeum Starożytnego Hutnictwa, kolejne siedem na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, ostatnie cztery na polanie przed klasztorem na Świętym Krzyżu.

Droga Krzyżowa wzdłuż Drogi Królewskiej wiodącej na Święty Krzyż jest jedną z najstarszych w kraju. W tym roku obchodzimy 415. rocznicę jej założenia przez opata Michała Maliszewskiego w 1608 roku, gdzie w 2004 roku została erygowana przez ówczesnego biskupa sandomierskiego Andrzeja Dzięgę. Po historycznej drodze krzyżowej pozostały dwie murowane kapliczki widoczne ze szlaku „drogi królewskiej”.

Kalwaria Świętokrzyska tworzy niezwykły, niepowtarzalny klimat pielgrzymowania w duchowej kontemplacji na Święty Krzyż, gdzie przechowywane są cząstki Drzewa Krzyża Świętego. To ważny element dziedzictwa narodowego, kulturowego, który stanowi o prawdziwym obliczu ziemi świętokrzyskiej – Ziemi Świętego Krzyża.

Jak, co roku Droga Krzyżowa rozpocznie się o godzinie 12.00 w kościele pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca w Nowej Słupi, a godzinie 15.00 na Świętym Krzyżu przewidziane jest nabożeństwo Wielkiego Piątku, adoracji Krzyża, które poprowadzi biskup sandomierski ks. Krzysztof Nitkiewicz.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej jest drogą, którą odbył Pan Jezus w Jerozolimie na Górze Oliwnej. Kalwaria jest najświętszym miejscem dla chrześcijan, miejscem męczeństwa Pana Jezusa, symbolem poświęcenia się dla innych. To dzieło zbawienia w chrześcijaństwie. Pierwsza Kalwaria została zbudowana w Hiszpanii, w XV wieku, potem powstawały następne, najwięcej Kalwarii jest w Austrii –164, Niemczech - 62, na Węgrzech – 111. W Polsce są 65.  Powstanie pierwszych kalwarii na ziemiach polskich przypada na I połowę XVII wieku.

 

czytano: 829 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2023-04-03 10:03:07

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"