Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Spółdzielnia Energetyczna w Gminie Nowa Słupia. Nowa Słupia stawia na ekologię.

Strona główna » Aktualności » Spółdzielnia Energetyczna w Gminie Nowa Słupia. Nowa Słupia stawia na ekologię.

wielkość tekstu: A | A | A

od lewej: Krzysztof Wawszczak, dyrektor handlowy spółki Energy Trade Solutions obok Andrzej Gąsior Burmistrz Gminy Nowa Słupia

Nowa Słupia stawia na ekologię. W gminie Nowa Słupia powstanie pierwsza Spółdzielnia Energetyczna w województwie świętokrzyskim oraz siódma w kraju. To krok w kierunku samowystarczalności i dużych oszczędności.

Partnerem samorządu jest Energy Trade Solutions. Firma ma przygotować niezbędną dokumentację i pomóc w organizacji spółdzielni.

Burmistrz Gminy Nowa Słupia, Andrzej Gąsior nie ukrywa, że za utworzeniem spółdzielni przemawiały względy ekonomiczne i ekologiczne.

– Wszyscy wiemy, że zawirowania na rynkach światowych, ale także krajowym były związane w dużym stopniu z energią. Dodatkowo widzimy też trendy w Unii Europejskiej, gdzie coraz większą wagę przykładamy do produkcji tak zwanej „zielonej energii”. Dlatego działania samorządów zmierzają do tego, żeby tę energię wytwarzać, ale i zagospodarowywać w bardzo rozsądny sposób – tłumaczy.

Jak podkreśla Andrzej Gąsior, w tym gospodarowaniu ma pomóc spółdzielnia energetyczna.

– Otworzy nam nową ścieżkę w pozyskiwaniu funduszy na ten cel, ale też pozwoli w oszczędny sposób gospodarować energią. Na dziś te oszczędności są wyliczone na ponad 100 tys. zł w skali roku – zauważa.

Burmistrz dodaje, że kolejnym etapem, w którym wykorzystane zostaną oszczędności, będzie doprowadzenie do samowystarczalności energetycznej obiektów gminnych.

– To nie tylko optymalizacja zużycia energii, ale także ograniczenie emisji zanieczyszczeń, uzyskanie niezależności, większe bezpieczeństwo energetyczne oraz bardzo ważny aspekt, którym jest zdrowie mieszkańców gminy – podkreśla.

Krzysztof Wawszczak, dyrektor handlowy spółki Energy Trade Solutions wyjaśnia, że spółdzielnia energetyczna daje gminie gotowe oszczędności w momencie przystąpienia podmiotów do tej wspólnoty.

– Te liczniki, które będą włączone w spółdzielnię energetyczną są zgodnie z prawem zwolnione z części opłat stałych (opłat OZE, opłaty mocowej oraz opłaty kogeneracyjnej), a dodatkową zaletą jest to, że podmioty mogą się wzajemnie bilansować, co tworzy oszczędności w budżecie samorządu, który jest w takiej spółdzielni – stwierdza.

Jak w praktyce wygląda bilansowanie produkcji energii z odnawialnych źródeł energii? Krzysztof Wawszczak podaje przykład:

– Jeżeli mamy taki obiekt jak szkoła, który w lipcu nie pracuje, a ma na swoim budynku instalację fotowoltaiczną, to ta wyprodukowana energia, w związku z tym, że nie ma jej poboru, jest wysyłana do sieci, co wiąże się ze stratami. Spółdzielnia energetyczna pozwala, by zużycie z różnych obiektów liczyć łącznie, w aspekcie godzinowym.

Czyli jeżeli obok mamy budynek urzędu gminny, który ma akurat duży pobór, a nie ma instalacji, to on rozliczy swoją energię z instalacji na szkole. To, że budynki mogą się nawzajem bilansować to największa korzyść ze spółdzielni. Tak de facto to w prawie energetycznym w tym momencie jest to jedyne rozwiązanie, które daje taką korzyść – podkreśla.

Podpisana w czwartek umowa zamyka pewien etap, ponieważ najpierw firma wykonała m.in. audyt energetyczny budynków. Teraz czas na kolejne działania, czyli utworzenie i rejestrację spółdzielni, która powinna rozpocząć działanie we wrześniu.

W pierwszej kolejności w skład wspólnoty mają wejść budynki należące do jednostek organizacyjnych gminy. Ale będą się mogły włączyć także przedsiębiorstwa, czy osoby indywidualne. Do spółdzielni będą mogły przystąpić również inne samorządy.

Źródło: Polskie Radio Kielce S.A.  https://radiokielce.pl

Media:

https://kielce.tvp.pl/68858295/w-nowej-slupi-powstanie-pierwsza-spoldzielnia-energetyczna-w-regionie

czytano: 669 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2023-03-31 08:16:49

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"