Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » IV Wizyta Partnerska SP Stara Słupia w ramach projektu Erasmus+ Explore, Create and Know
W dniach 15.05-20.05.2022 odbyła się kolejna wizyta partnerska w ramach projektu Erasmus+ Explore, Create and Know w szkole Talatpasa Ortaokulu, Bayrakli w mieście Izmir w Turcji. W mobilności uczestniczyli uczniowie i nauczyciele sześciu szkół partnerskich z Grecji, Litwy, Portugalii, Francji, Polski oraz kraju goszczącego Turcji. Tematem przewodnim wizyty była kultura ludowa krajów partnerskich – rękodzieło ludowe i artystyczne.
Pierwszego dnia w szkole Talatpasa Ortaokulu uroczyście zostały powitane delegacje z krajów partnerskich przez dyrektora oraz nauczycieli szkoły goszczącej. Krótki występ artystyczny przygotowany na powitanie delegacji prezentował zwyczaje i tradycje związane z kulturą ludową Turcji. Prezentacja legendy w wykonaniu Teatru Cieni w połączeniu z muzyką i pieśniami ludowymi, zachwyciły uczestników spotkania. Mogliśmy również zobaczyć turecki taniec wojowników z regionów Morza Egejskiego, młodych mężczyzn z gór Anatolii, Zeybeków w wykonaniu dzieci, który był wspaniałą lekcją dziedzictwa kulturowego regionu partnerskiego. Warsztaty artystyczne malarstwa na wodzie Ebru, również zachwyciły uczestników spotkania, którzy chętnie angażowali się w wykonanie prac plastycznych.
Izmir to trzecie co do wielkości miasto w Turcji, które jest pełne kultury i historii. Będący od wieków ważnym portem Morza Egejskiego, w Izmirze widoczne są wpływy Greków, Żydów i Turków, którzy mieszkali tam na przestrzeni dziejów. Jest to wspaniałe tętniące życiem miejsce do poznawania fascynujących starożytnych miejsc Efezu i Pergamonu. Pierwszego dnia pobytu wybraliśmy się równnież do Muzeum Archeologicznego, gdzie wystawiane są artefakty archeologiczne znalezione w prowincji Izmir i jej okolicach. Przewodnik zaznajomił uczestników spotkania z historią miasta i jego zabytkami.
Kolejny dzień wizyty partnerskiej dostarczył nam nowych wrażeń. Uczniowie brali udział w warsztatach artystycznych - Çini, Tezhip and Keçe Design. Najpierw odwiedziliśmy profesjonalne zakłady rzemieślnicze, a później sami mogliśmy wziąć udział w tworzeniu tradycyjnego rękodzieła tureckiej sztuki ludowej. Wizyta w domach artystów mieszczących się w zatłoczonych uliczkach Izmiru, w miejscu gdzie handel rodzimym rękodziłęm tętni życiem, był dla nas ciekawym doświadczeniem i lekcją tradycji i kultury Izmiru.
Następny dzień, to kolejne atrakcje dla uczniów i nauczycieli przygotowane po to, aby aktywnie spędzić czas. Tym razem braliśmy udział w lekcji historii zwiedzając Hierapolis, które jest starożytnym miastem, zbudowanym niedaleko Pammukale – wapiennych tarasów. Nazwa najczęściej jest tłumaczona jako Święte Miasto. Słowo pochodzi od greckiego wyrazu hieron, które oznaczało świątynię. Miasto prawdopodobnie powstało w II wieku p.n.e., a jego założycielem był Eumenes II. W 133 roku p.n.e. rządy w mieście przejęli Rzymianie, a w 17 roku p.n.e. miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi. Po 395 roku n.e., czyli podziale Cesarstwa Rzymskiego nad miastem zapanowało Bizancjum. Po drugim kataklizmie w 1354 roku miasta już nie odbudowano, a mieszkańcy nigdy do niego nie wrócili. W czasach starożytnych wielu Rzymian przyjeżdżało tutaj zażyć kąpieli termalnych. To miejsce słynie z gorących źródeł, dawnych basenach Kleopatry.
Wapienne tarasy, które są punktem rozpoznawalnym tego miejsca powstały podczas wypływania wód podziemnych na powierzchnię. Pammukale powstało dzięki 17 źródłom podziemnym, które doprowadziły do powstania tarasów. W mieście znajdowały się wszystkie budowle charakterystyczne dla starożytnych miast – agora, teatr, łaźnie, wille bogatych mieszkańców, nekropolie i fontanny oraz świątynie Apollina i Plutona. Atrakcje tureckiego miasta, które powstało w czasach starożytnych są dzisiaj objęte ochroną prawną. Turcja utworzyła tutaj park narodowy, a UNESCO wpisało na listę światowego dziedzictwa.
Odwiedziliśmy również Efes położony w rejonie Turcji Egejskiej, który jest prawdopodobnie najlepiej zachowanym miastem starożytnym w rejonie Morza Śródziemnego. W starożytności był tętniącym życiem miastem handlowym.
Efez jest również ważnym miejscem dla chrześcijan. Tutaj powstała jedna z pierwszych wspólnot chrześcijańskich w Azji Mniejszej, a święty Jan sprawował w Efezie stanowisko biskupa. Zbudowany został tu także pierwszy kościoł pod wezwaniem Marii Panny.
W ramach wizyty poznawaliśmy sztukę i kulturę ludową kraju partnerskiego oraz prezentowaliśmy tradycyjne rękodzieła własnego regionu i kraju za pomocą prezentacji multimedialnej. Każda z delgacji partnerskich przygotowała również plakat promujący rodzime rękodzieła i zaprezetowała go uczestnikom spotkania.
Intensywny tydzień prac nad projektem dostarczył uczestnikom wielu wrażeń i nowych doświadczeń, które na pewno będą wspominane w przyszłości. Cieszymy się, że pomimo trudnych warunków związanych z podróżowaniem, nadal wzmożonych restrykcjach, udało nam się uczestniczyć w wizycie, a uczniowie mogli doświadczyć nowych form edukacji.
czytano: 643 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2022-06-14 08:03:28
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"