Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Publicznej Szkole Podstawowej w Jeziorku
Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spectrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski.
W Publicznej Szkole Podstawowej im. Św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku obchody w ostatnim tygodniu marca, zainicjowali uczniowie oddziałów przedszkolnych 0a, 0b, 0c oraz klasa IV, którzy pod opieka wychowawców: Katarzyny Metryki, Emilii Dudek, Karoliny Maciejskiej, Marleny Polit, Elżbiety Danielskiej oraz Marka Telki przystąpili do ogólnopolskiego projektu edukacyjno - społecznego „W cudownym świecie z Wami – niebieskimi motylami”. Realizując założenia projektu uczniowie przeczytali i omówili książki przybliżające zagadnienia dotyczące spektrum autyzmu. Każda z klas wykonała także prace plastyczne przedstawiające niebieskie motyle, które zostały przesłane organizatorom projektu na ogólnopolską wystawę prac. Uroczystym zakończeniem realizacji zadań był „Spacer dla autyzmu”, podczas którego uczniowie ubrani w niebieskie stroje, z przygotowanymi niebieskimi emblematami przemaszerowali wokół placówki. Szkolny hol przyozdobiła tablica informacyjna, na której zamieszczono wiadomości przybliżające zagadnienia dotyczące spektrum autyzmu. Uczestnicy projektu podarowali szkolnej bibliotece lekturę pt. „Niebieski Przyjaciel” autorstwa Aleksandry Kliglich. Książeczka pomoże jej czytelnikom zrozumieć czym jest wsparcie, akceptacja i tolerancja. Przygody tytułowego Jeża pokazują, że każdy jest wartościowy, a różnorodność wzbogaca postrzeganie świata.
Obchody Światowego Dnia Autyzmu zakończyły warsztaty zorganizowane przez Szkolny Zespół Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej pt. „ Jesteśmy różni, lecz równie ważni”. Częścią merytoryczną zajęły się Panie Milena Marzec, Emilia Dudek, Marta Raczyńska, Ewa Dwojak, Klaudia Jakubowska i Marlena Polit. Podczas warsztatów uczniowie pracowali w grupach zadaniowych, wykonując ćwiczenia mające na celu przybliżyć uczestnikom to w jaki sposób na co dzień funkcjonują osoby z autyzmem, jak postrzegają świat i z czym muszą się zmagać. Współpraca przebiegała w przyjaznej atmosferze.
Uczniowie z zaangażowaniem brali udział w proponowanych formach aktywności. Wieńczącym elementem warsztatów było wykonanie plakatów, które będzie można podziwiać w galerii szkolnych prac. Po zakończonych warsztatach na uczestników czekał poczęstunek w postaci waty cukrowej i popcornu.
Udział we wszystkich wymienionych aktywnościach zaprowadził uczestników do wspólnych wniosków - dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu potrzebują społecznej akceptacji. Jest to potrzebne nie tylko samym osobom z autyzmem, ale również ich rodzinom. Im więcej będziemy wiedzieć o autyzmie, tym łatwiej będzie nam wszystkim funkcjonować w społeczeństwie.
Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi Zdzisławowi Dudzicowi za wsparcie okazane podczas realizacji projektu oraz warsztatów. Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich „Jezioraneczki” przekazujemy wyrazy wdzięczności za uatrakcyjnienie imprezy poprzez przygotowanie dla uczniów kolorowej waty oraz popcornu.
czytano: 303 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2022-04-11 09:50:04
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"