Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Nowej Słupi im. Bohaterów Powstania Styczniowego.
Chwila wspomnień… na okoliczność jubileuszu nadania imienia Szkole Podstawowej w Nowej w Słupi.
Niezwykłe wydarzenie miało miejsce 04.03.2022 r. w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi. Szkoła obchodziła jubileusz 50 – lecia nadania imienia i przekazania sztandarów, a w tym dniu odbyły się uroczyste podsumowanie obchodów.
W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście - Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Pan Andrzej Gąsior, który objął obchody honorowym patronatem, Anna Karcz - kierownik Zespołu Szkół, ks. Andrzej Górnik, radni – Ewa Pastuszyńska , Bartosz Dutkiewicz, przedstawiciele Rady Rodziców – Joanna Rogula-Dziekan, Agnieszka Witkowska, Iwona Lichosik, Mariola Jakubowska oraz nauczyciele i uczniowie szkoły.
Spotkanie rozpoczęło się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły Pani Renata Storzysz, która powitała zebranych na podsumowującym spotkaniu z okazji jubileuszu 50 – lecia. W swoim wystąpieniu dyrektor szkoły zaprezentowała krótką historię szkoły oraz jej aktualną pracę i działania. Wskazała na bogate w wydarzenia i działania życie szkolne. Zarysowała dorobek, jak i wszechstronną i wieloaspektową pracę szkoły. Podkreśliła również, że na okoliczności rocznicowe złożyło się wiele działań mających na celu uświetnienie i upamiętnienie tak znaczącego wydarzenia. Dyrektor dodała, że wszystkim tym zadaniom przyświecała pamięć, historia, patriotyzm i kult świętowania. Z tej okazji zostały wykonane gazetki ścienne, wystawki pamiątek z przeszłości tj. kroniki, dyplomy, gazetki okolicznościowe ukazujące dorobek szkoły z okresu 50 – letniej jej pracy i działalności.
Odbyły się również konkursy – literackie, plastyczne, historyczne i zawody sportowe w myśl hasła uwidocznionego na sztandarze szkoły :
„Dla Ciebie, Droga Ojczyzno, biją nasze serca młode”.
Dla uświetnienia obchodów uczniowie uczestniczyli w rajdzie szlakiem powstańców styczniowych, jak również pamiętali o grobach powstańców. Na mogiłach bohaterów tego czasu zapalili znicze i złożyli kwiaty.
Wszyscy uczniowie szkoły, którzy brali udział w konkursach i zawodach za najwyższe osiągnięcia otrzymali nagrody, dyplomy i gratulacje.
Dopełnieniem wystąpienia dyrektor szkoły Pani Renata Storzysz była prezentacja multimedialna przygotowana na jubileusz 50 –lecia szkoły. Prezentacja ta była chwilą wspomnień opartą na pokazie zdjęć z różnych czasów pracy szkoły, poparta wypowiedziami w formie wywiadu z dawnymi pracownikami szkoły, opatrzona datami i dobraną starannie narracją.
Wyjątkowemu spotkaniu towarzyszyły występy uczniów z kl. VIII a, VIII b, i VII a. Klasa VIII a i VIII b zaprezentowała scenkę w ostępach leśnych, gdzie „ powstańcy 1863” ustalali strategię działań na Moskali na terenie Nowej Słupi. W zaciszu leśnym rozważali swój aktywny udział w walce o wolność Polaków i Polski.
Zachwycającym też występem był taniec. W swojej choreografii nawiązywał do wydarzeń z 1863 r. i prawa do wolności człowieka. Ten jakże wyjątkowy ruch sceniczny oparty na subtelności, gracji i wdzięku współgrał z muzyką walki, boju i wiary w wolność. Niezwykłość tych przeżyć dostarczyły widzom trzy tancerki ze Szkoły Tańca „Magic” w Nowej Słupi.
Spotkanie tak uroczyste i wyjątkowe dla pokoleń uwieczniły liczne zdjęcia z uroczystości oraz wystąpienia gości. To oni docenili w swoich wystąpieniach rangę i znaczenie spotkania. Przekazali w darze symboliczne, ale jakże znaczące, upominki z okazji jubileuszu. W imieniu Samorzadu Miasta i Gminy Burmistrz Andrzej Gąsior podarował Szkole reprodukcję obrazu „Powstańcy na Świętym Krzyżu.”
Oto treść wystąpienia Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia:
Drodzy Uczniowie, Nauczyciele, Mieszkańcy Miasta i Gminy Nowa Słupia.
Za czyn dla Kraju, nagrody nie trzeba,
Gdy duch powstańca w zaświaty odleci
Skreślcie nad grobem przepustkę do nieba:
„Rok 186 trzeci”
Tymi słowy zwrócił się do przyszłych pokoleń Walenty Czerkawski weteran powstania styczniowego 1863 roku, autor wielu wierszy o tematyce patriotycznej.
W lutym 1863 roku w okolicach Nowej Słupi w miejscu, które nazywamy dziś „Skałką” rozegrały się ostatnie krwawe epizody narodowego zrywu powstańczego. Wkrótce w 1869 roku dobiegł również kres miejskiego bytu Nowej Słupi, którą decyzjami rosyjskich władz zaborczych przekształcono w osadę jako srogą represję za zaangażowanie jej mieszkańców w powstaniu. Po 153 latach Nowa Słupia znów jest znów dumnym miastem. Sprawiedliwość dziejowa zatoczyła koło.
Dziś obchodzimy piękną rocznicę – 50 lat od nadania Szkole Podstawowej w Nowej Słupi imienia Bohaterów Powstania Styczniowego.
Jako społeczność Miasta i Gminy Nowa Słupia mamy historyczny obowiązek pielęgnowania tradycji powstania styczniowego. Corocznie w rocznicę powstańczego zrywu 1863 roku gromadzimy się w miejscach pamięci narodowej, aby oddać hołd naszym bohaterom. Pamięć o heroizmie obrońców Ojczyzny z 1863 roku, była i jest zobowiązaniem wierności wyznawanym przez nich ideałom i marzeniom o wolnej Polsce. To niezłomna wiara w równość, wolność i niepodległość.
Te wartości bliskie są również młodzieży Szkoły Podstawowej imienia Bohaterów Powstania Styczniowego.
Naszym patriotycznym obowiązkiem jest upowszechnianie wiedzy o naszych przodkach, którzy pośpieszyli ochotniczo do powstańczych szeregów. Przez długie lata swojej działalności Szkoła w Nowej Słupi wykształciła wielu wartościowych, mądrych Polaków. Dziś również pragniemy złożyć tym obecnym i lat minionych nauczycielom, pedagogom i dyrekcji wyrazy największego uznania i szacunku. Dziękuję.
Bo to właśnie oni – nasi nauczyciele, każdego dnia kształtowali i kształtują w naszych umysłach niezbywalne wartości Polaka i Chrześcijanina. Wartości, którymi kierowali się niegdyś również Powstańcy. A słowo Bóg, Honor i Ojczyzna niech nam towarzyszą w codziennej pracy, dla pomyślności naszego pięknego miasta i gminy.
Niech te dzisiejsze obchody 50 rocznicy nadania szkole w Nowej Słupi imienia Bohaterów Powstania Styczniowego będą żywą lekcją historii dla młodego pokolenia, zachętą do dalszego dociekania prawdy o przeszłości regionu i impulsem do ustawicznego zagospodarowania wolności, która według słów św. Jana Pawła II została nam dana do wypełnienia mądrością i pracą. Tego oczekują od nas także Ci, którzy pod znakiem Orła i Pogoni, wyruszyli owej pamiętnej styczniowej nocy 1863 roku do boju o wolną Polskę.
„ Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej” pisał C.K. Norwid – tak można z perspektywy czasu określić upływający, a utrwalony czas.
czytano: 1229 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2022-03-11 13:51:06
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"