Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Projekt. Podejmowanie inicjatyw na rzecz profilaktyki chorób zawodowych i związanych z pracą.
Mamy przyjemność poinformować, że Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie podpisał umowę z Ministrem Zdrowia na kontynuację realizacji zadania zdrowia publicznego w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 w zakresie zadania nr 2 pn. Podejmowanie inicjatyw na rzecz profilaktyki chorób zawodowych i związanych z pracą, w tym ze służbą żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy oraz wzmocnienie zdrowia pracujących, Celu Operacyjnego nr 4: Zdrowie środowiskowe i choroby zakaźne.
Zadania Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2022 zaplanowane do realizacji przez Instytut Medycyny Wsi w Lublinie są skierowane do rolników, leśników, weterynarzy, pracowników służb mundurowych, jak również do wszystkich osób, które mogą być potencjalnie narażone na szkodliwe czynniki biologiczne obecne w środowisku pracy, miejsca zamieszkania czy rekreacji.
W ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, uczestnicy programu będą mogli bezpłatnie wykonać następujące badania:
1. badania serologiczne w kierunku boreliozy metodą ELISA w klasie IgM i IgG;
2. badania serologiczne w kierunku boreliozy metodą Western Blot w klasie IgM i IgG;
3. badania serologiczne w kierunku toksoplazmozy metodą ELFA w klasie IgM i IgG oraz awidność IgG u osób dodatnich w klasie IgG;
4. badania serologiczne w kierunku kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) metodą ELISA w klasie IgM i IgG lub badania poziomu przeciwciał klasy IgG u osób zaszczepionych przeciw KZM W zakresie badań środowiskowych, uczestnicy będą mieli możliwość bezpłatnego wykonania badań kleszczy oraz gleby:
1. badania kleszczy usuniętych ze skóry na obecność bakterii Borrelia burgdorferi (czynnika etiologicznego boreliozy) oraz Borrelia miyamotoi;
2. badania próbek gleby (z pól uprawnych, ogrodów, tuneli, sadów) w kierunku wykrywania żywych jaj pasożytów jelitowych: Trichuris spp. Ascaris spp. i Toxocara oraz bakterii Salmonella, a także oznaczanie ogólnej liczby bakterii, w tym fekalnej grupy coli.
Więcej informacji na temat projektu znaleźć można na stronie: www.npz.imw.lublin.pl oraz pod numerem telefonu +48 81 71 84 555.
Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w Projekcie.
Z poważaniem
Dr hab. n. o zdr. Angelina Wójcik-Fatla, prof. IMW
Kierownik Zakładu Biologicznych
Szkodliwości Zdrowotnych i Parazytologii
Instytutu Medycyny Wsi im. W. Chodźki w Lublinie
czytano: 422 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2022-01-04 10:45:06
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"