Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Nagroda "Świadek Historii" dla Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi.
W dniu 17 grudnia 2021 r. w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi otrzymało nagrodę ,,Świadek historii’’. Nagrodę wręczali Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr Mateusz Szpytma oraz Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Pan Andrzej Gąsior.
Nagroda "Świadek historii" przyznawana jest przez Instytut Pamięci Narodowej osobom lub stowarzyszeniom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego w regionie oraz wspierającym Instytut w realizacji jego ustawowej działalności.
Spośród kilkudziesięciu kandydatur z Województwa Świętokrzyskiego i Małopolskiego w tym roku uhonorowano sześć osób i instytucji.
Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi otrzymało nagrodę za to, że od ponad 40 lat bada przeszłość, kultywuje tradycje regionu i zachowuje jego historię dla przyszłych pokoleń, wydaje publikację o tradycji i historii gminy Nowa Słupia, pozyskuje środki i przeprowadza renowację zabytków, pomników i kapliczek.
Nagrodę powędrowała także do Łukasza Łaganowskiego – pasjonata historii, znawcy tradycji oręża polskiego, Pana Jerzego Basiagi – założyciela i prezesa Fundacji „Osądź mnie Boże…” im. ks. Władysława Gurgacza TJ w Nowym Sączu, który od ponad 20 lat działa na rzecz upamiętnienia ks. Gurgacza – kapelana żołnierzy podziemia.
Uhonorowani zostali również Andrzej Kostrzewski- żołnierz AK i WIN , Zbigniew Siekański- prezes Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej oraz Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Sączu za działalność badawczą, popularyzatorską, wydawniczą i edukacyjną.
Pani Anna Zyzman - Prezes Towarzystwa takimi słowami podziękowała za przyznanie tego wielkiego wyróżnienia.
Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi składa wyrazy podziękowania Szanownej Kapitule, za przyznanie nagrody „Świadek Historii” naszemu Towarzystwu. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy na rzecz naszej Ojczyzny.
Chcę podziękować Burmistrzowi Miasta i Gminy Nowa Słupia Panu Andrzejowi Gąsiorowi za to, że dostrzegł naszą pracę na rzecz naszej małej Ojczyzny, przywiązania do narodowego patriotyzmu, i historii, naszego regionu. Za wsparcie naszych projektów. Dziękuję.
Składam podziękowania obecnemu Zarządowi: wiceprezesowi Markowi Partyce, skarbnikowi Antoniemu Pawlikowi, sekretarz Grażynie Majeckiej i członkom TPNS, bez ich zaangażowania i pracy nie byłoby tych sukcesów.
Ale przede wszystkim chciałbym tę nagrodę dedykować byłym Prezesom TPNS, za ich pasję, ich miłość do ziemi Świętokrzyskiej i przekazanie prawdziwej historii tej ziemi. Śp. Antoniemu Ponikowskiemu – założycielowi Towarzystwa i jednocześnie pierwszemu Prezesowi.
Śp. Leonardowi Zyzmanowi – drugiemu Prezesowi, który przez 23 lata dalej kontynuował pracę
w Towarzystwie, a w swoich publikacjach, odkrywał i pokazywał piękną a zarazem tragiczną historię naszej ziemi.
To oni byli, dla nas członków Towarzystwa drogowskazem w pracy na rzecz Małej Ojczyzny.
Bez ich wcześniejszej pracy i wiedzy nie byłoby nas tutaj.
Jeszcze raz bardzo dziękuję Kapitule IPN za tę nagrodę.
Dziękuję.
czytano: 832 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2021-12-20 11:22:26
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"