Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » II Świętokrzyski Kongres Dwujęzyczności
6 października 2021 r. odbył się II Świętokrzyski Kongres Dwujęzyczności w Kielcach. Kongres został zorganizowany przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach i jego celem była prezentacja najnowszych trendów w nauczaniu dwujęzycznym, a także podsumowanie stanu dwujęzyczności w Europie, Polsce i regionie. Kongres odbył się w Geonaturze Kielce - Centrum Geoedukacji przy ul. Daleszyckiej.
Szkołę reprezentowała pani Dyrektor Alina Cieśla i Magdalena Mazur-Młynarczyk.
Przypomnijmy, iż Zespół Szkół w Rudkach prowadzi formalne oddziały dwujęzyczne od 2020 r. Aktualnie uczniowie czterech już oddziałów w klasach VII i VIII uczestniczą w zajęciach dwujęzycznych na lekcjach biologii i geografii i rozwijają kompetencje językowe w rozszerzonym wymiarze pięciu godzin tygodniowo. Zajęcia dwujęzyczne prowadzą panie Agnieszka Jankowska i Marzena Kozłowska.
Zajęcia dwujęzyczne są prowadzone w języku angielskim i polskim metodą CLIL (Content and Language Integrated Learning), która zakłada nauczanie treści przedmiotowych za pomocą drugiego języka.
Warto wiedzieć, że nauka metodą CLIL jest odpowiedzią na współczesne potrzeby uczniów, ponieważ umiejętność wykorzystywania i łączenia różnych obszarów wiedzy i umiejętności należy do kluczowych kompetencji młodego Europejczyka i jest niezwykle pożądana na rynku pracy. W niektórych krajach CLIL gości w szkołach od klikudziesięciu lat, a w Polsce staje się ostatnio coraz bardziej popularny i z roku na rok przybywa szkół wdrażających tę metodę w postaci formalnych oddziałów dwujęzycznych, innowacji pedagogicznych lub projektów.
W tym roku szkolnym także Przedszkole w Rudkach przystąpiło do realizacji projektu rozwijającego dwujęzyczność u przedszkolaków pt. "Świętokrzyskie Dwujęzyczne Przedszkolaki!”, który koordynuje pani Magdalena Graba.
Za dotychczasowe działania nasza szkoła jako jedna z czternastu placówek województwa świętokrzyskiego otrzymała WYRÓŻNIENIE za propagowanie i wdrażanie rozwiązań dwujęzycznych.
Podziękowanie otrzymał Burmistrz MIasta i Gminy Nowa Słupia za wspieranie idei dwujęzyczności w województwie świętokrzyskim.
Informacje na temat II Świętokrzyskiego KOngresu Dwujęzyczności zamieściło także Radio Kielce:
https://www.radio.kielce.pl/pl/wiadomosci/dwa-jezyki-daja-o-wiele-wiecej-mozliwosci,137221?fbclid=IwAR02URSPATpx13JzQBfYtaElRuDEJdWxBQB72Szd096Pjq8JSgTNWW-N4w0
Szkolny Zespół ds. Dwujęzyczności
czytano: 667 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2021-10-11 08:46:38
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"