Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Aplikacja sprawdzi poprawność złożonych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Referat Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Nowej Słupi informuje, że w dniu 16 marca 2021 r. Gmina Nowa Słupia, reprezentowana przez Burmistrza Miasta
i Gminy Nowa Słupia – Andrzeja Gąsiora i Gmina Miejska Świdnik, reprezentowana przez Burmistrza Miasta Świdnik – Waldemara Jaksona, podpisały List intencyjny dotyczący współpracy w ramach pilotażowego Programu GovTech Polska na aplikację wykrywającą niespójności w deklaracjach określających wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Komputerowe oprogramowanie ma za zadnie wyszukiwanie nieprawidłowości w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, dotyczących zaniżania ilości osób zamieszkujących nieruchomość oraz wyszukiwanie nieruchomości dla których właściciele nieruchomości nie złożyli wymaganej deklaracji.
System porównuje dane mieszkańców, które pochodzą z baz prowadzonych przez rożne instytucje w tym.: z baz ewidencji ludności i Urzędu Stanu Cywilnego, z baz osób pobierających świadczenia 500+ oraz dodatek mieszkaniowy, a także dane z jednostek oświatowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Aplikacja weryfikuje również bazy danych ewidencji opłat za zbiorowe zapatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, w tym ilość osób zgłoszonych od ryczałtu opłaty w przypadku braku wodomierza oraz średnie zużycie wody na osobę.
Aplikacja używana w Świdniku pomogła ustalić około 1,3 tysiąca osób nie ujętych
w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W Kamiennej Górze system wytypował około 700 nieruchomości, co do których są wątpliwości.
Właściciele nieruchomości, którzy zaniżyli ilość osób w złożonej deklaracji lub właściciele nieruchomości, którzy w ogóle nie złożyli wymaganej deklaracji, mogą sami dokonać korekty złożonej deklaracji lub złożyć pierwszą deklarację.
W przypadku niezłożenia wymaganych deklaracji, właściciele nieruchomości zostaną wezwani do złożenia wyjaśnień lub wezwani do złożenia deklaracji. W przypadku braku odpowiedzi, zostaną wszczęte z urzędu postępowania w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Takie postępowanie wiąże się z procesem zbierania materiału dowodowego w tym, właściciele nieruchomości mogą być wezwani na przesłuchanie celem wyjaśnień. Oprócz właścicieli nieruchomości, czyli stron postępowania, organ podatkowy może wzywać na przesłuchania świadków, w tym np.: sąsiadów. Weryfikowany będzie okres za 5 lat wstecz.
Zgodnie z art. 10 ust. 2b ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, kto wbrew obowiązkowi nie składa deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub w przypadku kto wbrew obowiązkowi nie składa deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zmiany danych - podlega karze grzywny do 5.000 zł.
czytano: 759 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2021-04-01 11:36:54
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"