Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Koronawirus. Nowe obostrzenia. Powiat Kielecki i Kielce objęte czerwoną strefą!
Od soboty, 10 października, żółtą strefą objęty jest cały kraj. To oznacza, że ponownie obowiązuje zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej.
Dodatkowo, powiaty i miasta, na terenie których w ostatnim tygodniu odnotowano największą liczbę zachorowań od soboty będą objęte tzw. czerwoną strefą.
Na tej liście znajduje się powiat kielecki oraz miasto Kielce.
W związku z powyższym mieszkańcy są zobowiązani do przestrzegania nowych zasad, które pomogą w walce z pandemią:
- zasłaniamy nos i usta w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy.
Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
- lokale gastronomiczne mogą funkcjonować tylko w godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. W lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.
- w ramach organizacji imprez i wydarzeń okolicznościowych limit osób wynosi 50 (to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października). Obecnie obowiązuje limit 75 osób.
- kościoły: Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, obowiązuje zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W strefie czerwonej - 50% obłożenia budynku (kościoła) lub innego obiektu kultu religijnego + obowiązek zakrywania ust i nosa.
Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami oraz zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).
- cmentarze: należy zachować 1,5 m odległości między osobami oraz zakrywać usta i nos
- transport zbiorowy: 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych – przewozy lokalne w ramach obszaru czerwonego
- zajęcia sportowe, fitness itp. 1 osoba na 10 m kwadratowych
- obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności
- zwiększona zostaje liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19. W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Szpital koordynacyjny będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym województwie. W województwie świętokrzyskim szpitalem koordynacyjnym będzie Szpital Powiatowy w Starachowicach.
- lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą: kierować pacjenta do izolacji domowej oraz kierować pacjenta do izolatorium. Zniesiony zostaje również obowiązek spełnienia 4 kryteriów do testu na COVID-19 podczas teleporady.
Dlatego też:
- stosuj się do obecnie obowiązujących ograniczeń,
- zakrywaj usta i nos,
- często myj i dezynfekuj ręce,
- zachowuj bezpieczną odległość od innych osób,
- unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
czytano: 1081 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2020-10-09 12:34:31
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"