Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Gmina Nowa Słupia rozpoczyna prace przy odbudowie kopca księcia A. J. Czartoryskiego na Św. Krzyżu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objetycmonopolem państwa, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych"
W dniu 2 lipca został przekazany Wykonawcy – firmie ART.-IMPET Dariusz Czekaj, plac budowy pod realizację zadania ,,Odbudowa kopca księcia A.J. Czartoryskiego na Św. Krzyżu’’. Na ten cel Gmina Nowa Słupia otrzymała dofinansowanie w wysokości 42 000 zł ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Całość prac budowlanych oraz nadzór inwestorski i nadzór archeologiczny zamknie się w kwocie 88 950,67 zł brutto.
Kopiec Czartoryskiego został spontanicznie wykonany w 1861 r. przez społeczeństwo na pamiątkę pobytu księcia Adama Czartoryskiego na Św. Krzyżu . Ponieważ był widocznym symbolem polskości został zburzony przez Rosjan po upadku Powstania Styczniowego.
Obecny kopiec odbudowany będzie w większości z kamienia miejscowego, który pozostał po rozebraniu i zniszczeniu pierwotnego kopca.
Konstrukcja celem jej ustabilizowania będzie zagłębiona na ok. 30cm poniżej poziomu otaczającego terenu. Wysokość samego kopca zaprojektowano na 3,5 m a średnica podstawy wynosić ma 8 m.
Kopiec zwieńczony będzie krzyżem żeliwnym o wysokości 2 m. osadzonym w betonowym fundamencie o wymiarach ok. 25x25cm i zagłębionym w kamiennej konstrukcji kopca ok.1,5m.
W odległości ok. 0,5 m od kopca od strony zachodniej, przy szlaku pielgrzymkowym i turystycznym, zostanie umieszczona tablica informacyjna na kamieniu wysokości ok. 80cm na której znajdą się najważniejsze informacje o historii kopca.
W dzieło odbudowy kopca poza Gminą Nowa Słupia, czynnie włączyły się następujące instytucje, organizacje, samorządy i osoby: Towarzystwo Ziemi Ostrowieckiej, Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi, Gmina Bieliny, Wojewoda Świętokrzyski , Ojcowie Misjonarze Oblaci , Świętokrzyski Park Narodowy, Związek Kombatantów RP i BWP Nowa Słupia, Archo- Bis Pracownia Badań i Studiów Archeologicznych, Historycznych i Konserwatorskich Czesław Hadamik.
Wykonanie prac budowlanych przewidziano na dzień 30 października 2020 r.
czytano: 1252 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2020-07-10 10:12:22
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"