Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Odbudowa Kopca Księcia Adama Czartoryskiego na Św. Krzyżu z dofinansowaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W 2020 r. Gmina Nowa Słupia zamierza przystąpić do odbudowy kopca księcia A.J. Czartoryskiego - Prezesa Rządu Narodowego.
Na ten cel nasza gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 42 000 zł ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Odbudowa kopca będzie polegała na wykonaniu wg. projektu architektonicznego symbolicznego kopca wzniesionego z kamieni w miejscu historycznym.
Kopiec Czartoryskiego został wykonany w 1861 r. przez społeczeństwo na pamiątkę pobytu księcia Adama Czartoryskiego na Św. Krzyżu .
Po upadku powstania listopadowego książę Adam Jerzy Czartoryski, Prezes Rządu Narodowego udając się na emigrację, wraz z grupą oficerów, odwiedził Święty Krzyż. Wygłosił tu ważne przemówienie patriotyczne a następnie udał się na najwyższy balkon wieży kościelnej, aby ostatni raz popatrzeć na ziemię ojczystą i aby z jej wysokości wznieść prośby do Boga za ginącą Ojczyznę.
Wydarzenie to szerokim echem odbiło się wśród miejscowej ludności i pozostało w ich pamięci.
Kamienny kopiec jako symbol polskości został zburzony przez Rosjan po upadku Powstania Styczniowego. Do czasów obecnych zachowała się jedynie kamienna podstawa kopca o wysokości ok. 1 m. Odbudowany kamienny kopiec będzie posadowiony w miejscu ruin pierwotnego kopca i zostanie zwieńczony krzyżem żelaznym z koroną cierniową. Kopiec ponownie będzie materialnym upamiętnieniem wydarzeń, które towarzyszyły pobytowi księcia A. Czartoryskiego na Świętym krzyżu oraz demonstracji patriotycznych na Św. Krzyżu z 1861 r. poprzedzających wybuch Powstania Styczniowego
Ze względu na brak jednoznacznych przekazów dotyczących gabarytów kopca, projekt kopca oparty został o pozostałości w postaci kamiennego kręgu o wysokości średnio ok. 1m.
Zakładana wysokość projektowanego kopca wynosząca 3,5m, dostosowana jest proporcjonalnie do gabarytów rzutu podstawy, której średnica wynosi 8,0m. Ponad szczytem kopca będzie posadowiony krzyż żeliwny o wysokości 1,6m.
Wokół kopca zaprojektowana jest opaska szerokości 60cm z nieregularnych kostek łamanego rodzimego kamienia, poszerzona od strony zachodniej.
Kopiec odbudowany będzie w większości z kamienia miejscowego, który pozostał po rozebraniu i zniszczeniu pierwotnego kopca przez Rosjan.
Konstrukcja celem jej ustabilizowania będzie zagłębiona na ok. 30cm poniżej poziomu otaczającego terenu. Krzyż osadzony będzie w betonowym fundamencie o wymiarach ok. 25x25cm i zagłębionym w kamiennej konstrukcji kopca ok.1,5m.
W odległości ok. 0,5 m od kopca od strony zachodniej, przy szlaku pielgrzymkowym i turystycznym, zostanie umieszczona tablica informacyjna na kamieniu wysokości ok. 80cm na której znajdą się najważniejsze informacje o historii kopca.
czytano: 971 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2020-04-28 12:12:08
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"