Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem. Polska jest Polską, a Polak Polakiem”.
22 września 2019 r. Ziemia Świętego Krzyża, przepełniona krwią martyrologii dziejów Państwa Polskiego oddawała należną cześć Krzyżowi. To właśnie w Paprocicach miała miejsce niezwykle podniosła uroczystość poświecenia Krzyża, który stanął obok Kaplicy Św. Alberta.
Uroczystość rozpoczęła msza święta, której przewodniczył ks.prof. Adam Kończak. Koncelebrans ks. Andrzej Górnik - proboszcz Parafii w Nowej Słupi wprowadził przybyłych w główny nurt nabożeństwa, wyliczając intencje, za jakie modlić się będą uczestnicy świętej ofiary eucharystycznej: oprócz ofiary za zmarłych, szczególnie za Ojczyznę oraz jej bohaterów, którzy ginęli w obronie niepodległości i wolności na Świętokrzyskiej Ziemi.
Uroczystość uświetnił i ubogacił pięknym śpiewem oraz doskonałą grą na organach Paweł Sadrak (sołtys ze Skał).
Eucharystię poprzedziło wystąpienie Prezesa OSP z Paprocicach – Antoniego Pawlika, inicjatora i organizatora postawienia oraz poświęcenia Krzyża w Paprocicach. W gorącej i wzruszającej przemowie patriotycznej przypomniał o roli Krzyża w historii zrywów narodowych. Bowiem najważniejsze dla narodu, o chrześcijańskich korzeniach jest wolne i niepodległe Państwo, a najcenniejszą rzeczą w państwie jest naród, który z dumą czci Krzyż jako symbol zwycięstwa i Opatrzności Bożej.
W wypełnionej po brzegi świątyni, licznie odpowiedzieli na zaproszenie goście: Andrzej Gąsior – Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia, Agnieszka Lewandowska – Sekretarz Gminy, Jerzy Roman – Przewodniczący Rady Miejskiej, Adam Sałata – radny, Danuta Żebrowska i Agata Sałata – radne Powiatu Kieleckiego, członkowie Stowarzyszeń: Koła Przyjaciół Nowej Słupi na czele z Prezes Anną Zyzman oraz wiceprezesem Markiem Partyką, Stowarzyszenia Zdrowy Człowiek „Emeryk” na czele z Prezesem Sławomirem Świetlikiem, Stowarzyszenia na Rzecz Ekorozwoju Wsi Paprocice na czele z Markiem Witkowskim – Wiceprezesem i Lidią Kopycką oraz Beatą Dwojewską – Dyrektorem Zespołu Szkół w Paprocicach. Nie zabrakło również braci strażaków z pocztami sztandarowymi z OSP Paprocice, Nowej Słupi, Mirocic czy Włoch.
Tłumnie zjawili się także mieszkańcy Paprocic, dla których uroczystość to powód do dumy, a postawiony Krzyż, będzie dla wszystkich symbolem wiary i tożsamości narodowej.
Ksiądz Adam Kończak wygłosił płomienne kazanie, które na długo zapadnie w świadomości i umysłach uczestników mszy świętej. Wyjaśnił symbolikę Krzyża, którego poprzeczne belki, jak ramiona miłosiernego Jezusa Chrystusa obejmują wszystkich, którzy pragną przynależeć do Chrześcijańskiego Kościoła, w jego duchu iść drogą prawdy i przybliżać się do Zbawienia. Belki pionowe symbolizują zjednoczenie nieba z ziemią, tego, co Boskie z tym co ludzkie w Chrystusie. W swojej homilii wskazał również, jak w dobie laicyzacji wielu postaw życiowych oddalamy się od Krzyża, od wiary naszych przodków. A święte symbole religijne często stają się narzędziem pogardy w rękach ludzi, którzy drwią z chrześcijaństwa., a życie ludzkie sprowadzają do zakłamanej biogenezy, gdzie życie ludzkie to proces, który możemy przerwać na każdym etapie rozwoju i czynić z niego eksperyment naukowy.
Na koniec duchowny przytoczył dwuwiersz o Krzyżu, który jest doskonałą puentą rozważań „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem. Polska jest Polską, a Polak Polakiem”.
Koniec uroczystości to odśpiewanie przez wiernych pieśni „Boże Coś Polskę... W tak podniosłym nastroju uczestnicy mszy świętej przeszli pod Krzyż, gdzie ks. prof. Adam Kończak wraz z ks. Andrzejem Górnikiem dokonali aktu poświecenia i zawierzenia naszych spraw Jezusowi Chrystusowi, na którym „zawisło” Zabawienie Świata.
czytano: 2170 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2019-09-23 10:02:13
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"