Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Przetarg na „Rozbudowę i przebudowę Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im M. Radwana w Nowej Słupi” ogłoszony !
Dzień 8 kwietnia 2019 roku wpisuje się mocno w historyczne wydarzenia Miasta i Gminy Nowa Słupia, powiatu kieleckiego i województwa świętokrzyskiego. Dzisiaj ogłoszono przetarg pn. Rozbudowa i przebudowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im M. Radwana w Nowej Słupi”.
„Rozbudowa i przebudowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi wraz z zagospodarowaniem terenu przestrzeni z dostosowaniem do prowadzenia działalności kulturalnej”. Zadanie jest przewidziane do współfinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020, w ramach Działania 7.2 „Rozwój potencjału endogenicznego jako element strategii terytorialnej dla określonych obszarów”, Oś VII „Sprawne usługi publiczne”,
Inwestycja zakłada rozbudowę i przebudowę Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi, a także przygotowanie nowych ekspozycji, które mają zapewnić poznawanie historii pradawnych hutników poprzez scenografię, multimedialne i interaktywne instalacje, przekaz wiedzy, budowany nastrój i symbolikę. Niektóre zagadnienia i treści związane ze starożytną historią Gór Świętokrzyskich zostaną wyeksponowane na kilku spójnych ścieżkach edukacyjnych.
Ponadto w wyniku zaplanowanych prac przewidziano zadania dotyczące zwiększenia efektywności cieplnej budynku oraz przystosowania budynku dla osób z niepełnosprawnościami. Zaplanowano ponadto uporządkowanie terenu wokół budynku oraz wymianę sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej.
W wyniku realizacji prac budowlanych obiekt zyska większą powierzchnię zabudowy – ok. 1 200 m2 i kubaturę – ok. 5 000 m3. Zakończenie projektu przewidywane jest na 2021 rok
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego powstało w związku z odkryciem na terenie Nowej Słupi, przy drodze na Święty Krzyż, starożytnych pieców hutniczych. Od 1956 roku warszawskie Muzeum Techniki i Przemysłu NOT podjęło starania, mające na celu zorganizowanie placówki muzealnej, będącej jednocześnie pawilonem ochronnym dla wykopalisk. Obiekt otwarto 29 maja 1960 roku. Wobec dużego zainteresowania ekspozycją, w latach 1967-1968 nastąpiła rozbudowa obiektu. Otwarcie nowych pomieszczeń miało miejsce w 1968 roku, wówczas też nadano muzeum imię Mieczysława Radwana - metalurga i badacza starożytnego hutnictwa. Ekspozycja muzealna przedstawia technologię dawnego hutnictwa świętokrzyskiego (m.in. relikty dymarek), jego zasięg terytorialny oraz wyroby, uzyskane historycznymi metodami. Zaprezentowana jest również historia badań i wykopalisk.
Po przejęciu w 2016 roku od Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie budynku Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi zaplanowana została całkowita przebudowa tej placówki muzealnej dostosowanej do nowoczesnych form wizualizacji i ekspozycji. Przez dziesiątki lat ten obiekt nie był modernizowany. Obecny stan budowli jest zatrważający i zamiast przyciągać ruch turystyczny odstrasza. Warto przypomnieć, że Gmina uregulowała wszystkie zobowiązania jakie pozostawił będący w dużych kłopotach finansowych NOT. To pozwoliło uratować placówkę muzealną. Teraz rozpoczyna się jej odbudowa.
Jestem przekonany, że przebudowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa oraz budowa nowych obiektów turystycznych w Nowej Słupi mogą stać się impulsem do zmian przeobrażających Naszą Gminę w prężny ośrodek ściągający turystów, dający zatrudnienie mieszkańcom i satysfakcję społecznikom oraz przedsiębiorcom rozwijającym swoją działalność - podsumował Andrzej Gąsior Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia.
8 kwietnia rozpoczęło się wielkie odliczanie.
Składanie ofert przetargowych trwać będzie do 25 kwietnia do godziny 10.00 w siedzibie Zamawiającego.
http://www.nowaslupia.bip.jur.pl/artykuly/6168 - ogłoszenie o przetargu
czytano: 3076 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2019-04-08 14:26:52
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"