Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Irena Gąsior wyśpiewała główną nagrodę.
Koncert finałowy tegorocznych Buskich Spotkań z Folklorem oraz konkurs kulinarny "Nasze Kulinarne Dziedzictwo- Smaki Regionów" odbył się 10 czerwca w kieleckiej "Muszli". Naszą Gminę muzycznie reprezentowała solistka Irena Gąsior (I. miejsce w kategorii soliści i śpiewacy), zaś kulinarnie KGW Modrzewianki. Byli to najlepsi z najlepszych, wyłonieni podczas wcześniejszych przeglądów rejonowych. Ale spośród tych najlepszych od momentu konkursu, do dziś, 10 czerwca, trwało wybieranie prawdziwych mistrzów. Tego dnia w Parku Miejskim w Kielcach podano wyniki i ogłoszono, kto zasłużył na miano ludowych wirtuozów. W tej edycji nagrodę Grand Prix imienia Piotra Gana otrzymuje Rodzinna kapela Całków z Zielonek w gminie Sędziszów. Chwilę później ogłoszono, że nagroda imienia Haliny Szelestowej wędruje do Zespołu Pieśni Ludowej z Marzysza w gminie Daleszyce. Następnie honorowano kolejnych wykonawców. W kategorii zespołów śpiewaczych zwyciężyły „Górnianecki” z Górna. Drugie miejsce zajął zespół „Ziemia Mirzecka” z Mirca, a trzecie – „Brodowianki” z Brodów. Wśród zespołów pieśni i tańca jurorzy uznali najlepszym „Sorbin” z Sorbina w gminie Bliżyn, za którym uplasowały się zespoły „Leśnianie” z Leśnej w gminie Bodzentyn i „Furmani” z Bodzentyna. Jeśli chodzi o tradycyjne kapele ludowe, to zwyciężyła tu Kapela Edwarda Goli z Sędziszowa, a za nią były – Kapela Heńka Cacka z Małogoszcza i Kapela Koła Gospodyń Wiejskich z Rykoszyna w gminie Piekoszów.
W kategorii soliści i śpiewacy wygrała Irena Gąsior z Rudek w gminie Nowa Słupia, druga była Elżbieta Młynarczyk w Morawicy, a trzeci – Marian Przeździecki z Wilkowa w gminie Bodzentyn. Pierwsze miejsce w kategorii tradycyjni soliści instrumentaliści zajęli ex aequo Adam Kocerba z Działoszyc (harmonia polska trzyrzędowa) i Henryk Cacek z Małogoszcza (akordeon), zaś drugie – Eugeniusz Karbownik z Łosienka w gminie Piekoszów (skrzypce). W kategoriach kapele ludowe w opracowaniu artystycznym oraz soliści i instrumentaliści w opracowaniu artystycznym nie przyznano pierwszych miejsc, a tylko trzecie. W tej pierwszej kategorii trzecią lokatę zajęła Kapela Łysogórska z Krajna w gminie Górno, a w drugiej – Edward Orłowski ze Skarżyska-Kamiennej (skrzypce). Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.
czytano: 995 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2018-06-14 14:10:24
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"