Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » O KONSTYTUCJI 3 MAJA PO ŻOŁNIERSKU
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja było wydarzeniem na skalę światową. A gdy takie wydarzenia mają miejsce, trąbią o tym wszystkie stacje TV.
Stanisław August Poniatowski był co prawda królem postępowym, jednak telewizji nie wynalazł. W sukurs przyszli mu potomni. I to nie byle jacy potomni, bo uczniowie klas V i VI b naszej szkoły. Stworzyli oni studio TV SARMATIA, zatrudnili korespondentów i dziennikarzy i zrelacjonowali przebieg zdarzeń z 3 maja 1791 roku.
W zasięgu reporterskich mikrofonów znaleźli się m.in.: Stanisław August Poniatowski, caryca Katarzyna , hetman Potocki, Robespierre.
Relację „prawie na żywo” społeczność szkolna i zaproszeni goście zobaczyli dnia 7 maja 2018. Wrzutki reporterskie i informacje ze studia TV Sarmatia były przerywane muzyką. A na scenie nie zabrakło oczywiście Trele Morele Rock Band oraz solistów (Marta Żelazowska, Kinga Paździor, Agata Skowron, Maksymilian Żebrowski). Solówką zabłysnął też nauczyciel - Robert Domański, który, obok Pauliny Pawlik i Jacka Góry, był reżyserem spektaklu.
Ta nowa formuła czczenia ważnych rocznic bardzo przypadła wszystkim do gustu. Zaczęła się jednak tradycyjnie: odśpiewaniem hymnu państwowego w obecności pocztów sztandarowych i powitaniem gości przez dyrektora Rafała Karcza. A wśród zaproszonych gości znaleźli się: zastępca wójta gminy – Włodzimierz Zaręba radni powiatowi – Danuta Żebrowska i Marek Partyka; radne gminy – Ewa Pastuszyńska i Jadwiga Kot skarbnik gminy – Danuta Fijas, przedstawiciele Rady Rodziców – Joanna Dziekan, Beata Kozera oraz Krzysztof Lichosik, który reprezentował również 10 Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej.
TV Sarmatia skończyła nadawanie, jednak atrakcje tego dnia nie dobiegły jeszcze końca. Na zaproszenie dyrektora, w związku z całorocznymi obchodami 100 -lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, gościli u nas żołnierze z 3. Batalionu Radiotechnicznego w Sandomierzu.
Prowadzili oni zajęcia dla wszystkich uczniów. Militarne „zabawy” obejmowały m.in.:
- budowę broni
- zgrywanie przyrządów celowniczych na trenażerze typu Cyklop
- pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej
- pokaz indywidualnego wyposażenia żołnierza (umundurowania, sprzętu zabezpieczającego – maski, środków ochrony osobistej)
- pokaz pojazdów wojskowych
- najmłodsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach o tematyce patriotyczno – wojskowej.
Spotkanie z mundurowymi bardzo się wszystkim podobało i było niesamowita atrakcją dla wszystkich uczniów. Na pewno dziś w niejednej głowie zrodził się pomysł wojskowej kariery. Dziękujemy pani ppor. Katarzynie Chabel za dowodzenie całą akcją, a panu ppłk. Pawłowi Czajkowskiemu – dowódcy 3 brt w Sandomierzu za oddelegowanie swych podkomendnych do naszej szkoły. Słowa podziękowań kierujemy też do pana sierż. Krzysztofa Lichosika za pomoc w zorganizowaniu wizyty żołnierzy w naszej szkole oraz Rodziców, którzy sfinansowali żołnierską grochówkę.
Artykuł pochodzi ze SP w Nowej Słupi.
czytano: 829 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2018-05-18 08:49:23
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"