Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Na temat przywrócenia praw miejskich dla Nowej Słupi mówi była kustosz Lucyna Spelak.
W związku z podjętą uchwałą Rady Gminy Nowa Słupia odnośnie procedury związanej z nadaniem miejscowości Nowa Słupia statusu miasta na sesji Rady Gminy dnia 06. 10. 2017 roku oraz Uchwałą w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych :
15 września 2013 roku organizując konferencję naukową „Miasto lokacyjne na prawie magdeburskim – Nowa Słupia”, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Prof. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi przypomniało mieszkańcom czasy, gdy Nowa Słupia była miastem.
Konferencję można by uznać jako początek starań o przywrócenie praw miejskich dla Nowej Słupi.
Referaty wygłosili:
Mgr Andrzej Berezowski Lokowanie miast w Polsce na prawie magdeburskim.
Prof. dr hab. Feliks Kiryk Nowa Słupia miasto klasztoru świętokrzyskiego.
Mgr Hubert Mazur Żródła do dziejów Nowej Słupi w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach
Dr Dariusz Kalina Osadnictwo na terenie gminy Nowa Słupia w XV- XVIII wieku ( w tym dwór obronny w Starej Słupi).
Dr Marek Maciągowski Społeczność żydowska Nowej Słupi w XIX – XX wieku
Mgr inż. Roman Mirowski Zabytki z terenu Gminy Nowa Słupia.
Mgr Lucyna Spelak, Magdalena Spelak „Kulturotwórcza rola Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi"
20 kwietnia 2016 roku z ramienia Muzeum skierowano pismo do Pana Wójta i Rady Gminy w sprawie podjęcia starań o przywrócenie praw miejskich dla Nowej Słupi, natomiast 15 czerwca 2016 roku na Komisji Kultury Rady Gminy Nowa Słupia poruszono temat wykupienia materiałów dotyczących dziejów Nowej Słupi od Profesora Feliksa Kiryka - odkrywcy archiwum staropolskiego Nowej Słupi i jego pierwszego interpretatora.
Materiały te – ponad dwuarkuszowe opracowanie dziejów Nowej Słupi wraz z przeniesieniem praw autorskich wykupiono prywatnie 12.11.2016 roku. Dostarczają one podstawowych danych źródłowych na to że ponad 500 lat istniała w Nowej Słupi osada miejska na prawie magdeburskim. Profesor Kiryk mówi, że znana jest dokładna data lokacji Nowej Słupi 17 września 1351r. To dokument króla Kazimierza Wielkiego, który potwierdzał uposażenie 30 wsi klasztoru łysogórskiego i przy tym dawał świadectwo istnienia miasta.
Bez tych materiałów nie byłoby możliwe zebranie dziejów miasteczka w okresie przedrozbiorowym. Źródła te do tej pory nie publikowane, dla starań obecnej administracji lokalnej o przywrócenie praw miejskich dla Nowej Słupi mają znaczenie zasadnicze.
Myślę, że Pan Wójt, Rada Gminy Nowa Słupia, Mieszkańcy dawnego miasta Nowa Słupia zakończą procedurę nadania praw miejskich sukcesem, w co wpisuje się również wydanie materiałów na temat dziejów Nowej Słupi zawierających referaty wygłoszone na konferencji w Muzeum.
Możemy być dumni ze swojej przeszłości budując nową, lepszą rzeczywistość.
W referacie Źródła do dziejów Nowej Słupi w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach w/w Mgr Hubert Mazur pisze, że Nowa Słupia do 1887 roku znajdowała się w powiecie opatowskim, w związku z czym materiały do dziejów tej miejscowości znaleźć można w zespole Zarząd Powiatowy Opatowski. Bez wątpienia najbardziej wartościową jednostką archiwalną jest ta, która dotyczy przemianowania Nowej Słupi z miasta na osadę oraz zamknięcia magistratu. Zachowały się w nim ponadto akta dotyczące: utworzenia okręgu bożniczego w Nowej Słupi (1884-1887), uregulowania ulic w spalonej części osady Nowa Słupia (1883-1884), remontu kościoła(1878).
Do interesujących materiałów należy zaliczyć także dokumentację poświęconą pożarom w osadzie i szkodom przez nie wyrządzonym. Kilka jednostek dotyczy spraw majątku osady, przewinień i zatargów pomiędzy urzędnikami, majątku poduchownego i jego dzierżawy, domu schronienia i jego majątku, budowy kancelarii gminnej oraz otwarcia kasy oszczędnościowo-pożyczkowej.
Kolejnym krokiem byłoby zdobycie w/w dokumentów archiwalnych znajdujących się w Zarządzie Powiatu Opatowskiego, Archiwum Państwowego w Kielcach, Archiwum Państwowego w Radomiu, Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych oraz archiwach kościelnych, niezbędnych jako materiał do książki, ewentualnie do wykorzystania przez administrację lokalną.
Lucyna Spelak
była Kustosz Muzeum Starożytnego w Nowej Słupi
czytano: 1311 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2018-03-08 09:09:18
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"