Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Wspomnienie o prof. Mieczysławie Radwanie
Profesor Mieczysław Radwan
5.IV . 1889 – 30.I. 1968
30 stycznia 2018 roku mija 50 rocznica śmierci Profesora Mieczysława Radwana - wybitnego hutnika i historyka polskiej metalurgii, inicjatora i organizatora badań nad starożytnym hutnictwem świętokrzyskim.
Człowiekiem, który poprzez swoją dociekliwość i pasję badawczą doprowadził do rozpoczęcia prac nad problematyką starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego był M. Radwan.
Urodzony w Żarnowie. Od młodych lat zafascynowany był przeszłością polskiego przemysłu.
Jego działalność ściśle wiązała się z regionem świętokrzyskim.
W okresie międzywojennym w czasie pracy w Zakładach Ostrowieckich zetknął się na terenach pomiędzy Łysogórami a rzeką Kamienną z żużlem żelaznym o odmiennej strukturze i postaci niż żużle dymarek i kuźnic Zagłębia Staropolskiego.
Przemierzał pola położone na wspomnianym terenie i zbierał od miejscowych rolników informacje na temat żużla znalezionego podczas orki.
M. Radwan zainteresował się ponownie żużlem świętokrzyskim 10 lat po zakończeniu wojny. Wiosną 1955 roku zgłosił telefonicznie w Muzeum Archeologicznym w Krakowie informacje o występowaniu na Kielecczyźnie śladów dawnego hutnictwa w postaci żużla żelaznego.
Wspominając sylwetkę M. Radwana, nie sposób także pominąć jego oddania całym sercem przeszłości przemysłowej ziemi kieleckiej. Spełnił swoje młodzieńcze marzenia i pasje. Porwał do pracy wielu entuzjastów, którzy do dziś realizują wytyczone przed laty zadania.
Zasługi M. Radwana dla badań prowadzonych nad starożytnym hutnictwem są ogromne.
Był współtwórcą Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi otwartego dla publiczności 29 maja 1960 roku.
Profesor zmarł w 1968 roku na skutek nieszczęśliwego wypadku, któremu uległ w listopadzie 1967 roku.
9 czerwca 1968 roku nadano placówce muzealnej w Nowej Słupi imię Profesora Mieczysława Radwana.
Portret M. Radwana znajduje się w panteonie wybitnych postaci Galerii Osobowości Ziemi Świętego Krzyża – wystawy malarskiej której inicjatorem i pomysłodawcą jest Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Profesora Mieczysława Radwana w Nowej Słupi i Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi.
Magdalena Spelak
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi
Mieczysław Radwan - Łysa Góra - Święty Krzyż . Rok 1965
Profesor Mieczysław Radwan - przed budynkiem nowosłupskiego Muzeum. W tle widok Łomna, Dąbrowy i Rudek
Od lewej : ks. płk Walenty Ślusarczyk, Prof. Mieczysław Radwan, dr Elżbieta Nosek
czytano: 1437 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2018-01-30 14:16:00
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"