Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

KGW Chełmowianki opowiadały o wróżbach.

Strona główna » Aktualności » KGW Chełmowianki opowiadały o wróżbach.

wielkość tekstu: A | A | A

Spotkanie dla młodzieży związane z obrzędowością ludową naszego regionu odbyło się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach. W pokazach przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich „Chełmowianki” uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kielcach. Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy pt. „Święta Katarzyna wróżby rozpoczyna” prezentującej tradycje związane z Andrzejkami i Katarzynkami.


- Zaprosiliśmy Koło Gospodyń Wiejskich „Chełmowianki” z Rudek w gminie Nowa Słupia, aby zaprezentować zwyczaje związane z obchodami zbliżających się świąt tzw. Andrzejek i Katarzynek. Obrzędy skierowane są zarówno do mężczyzn jak i kobiet. Zależy nam, aby te tradycje przetrwały i aby młodzież znała ich pochodzenie - mówiła Urszula Salwa, dyrektor  Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.

W ramach spotkania odbył się pokaz najpopularniejszych obrzędów praktykowanych na wsiach w okresie poprzedzającym świętowanie Bożego Narodzenia. Zwyczaje te najczęściej odbywały się w wigilię obchodów świętego Andrzeja i świętej Katarzyny. Andrzejki adresowane były do panien, z kolei ze świętą Katarzyną związane były wróżby przeznaczone dla kawalerów. Młodzież poznała nie tylko obrzędy ale sposoby ich interpretowania oraz okoliczności w jakich się odbywały.

- Najczęściej wróżono z wykorzystaniem wosku i klucza, obierzyn z jabłka czy słomek. Wyciąganie słomek to typowa wróżba znana w naszym regionie. Polegała na losowaniu słomek przez panny, ich długość zapowiadała przybliżony okres panieństwa - mówiła Wioletta Krzyżanowska, szefowa KGW „Chełmowianki”. - Chcemy pokazać, że tak bywało kiedyś na wsiach. Tradycja to podstawa i dlatego staramy się ją pozyskiwać od starszych mieszkańców regionu, przyswajać i przekazywać młodemu pokoleniu - dodała.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Chełmowianki” zaprezentowały także typowy odświętny strój świętokrzyskiej kobiety, śpiew gwarą ludową, taniec oraz rękodzieło artystyczne. 

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy pt. „Świętka Katarzyna wróżby rozpoczyna” nawiązującej do tradycji związanych z Andrzejkami i Katarzynkami. Eksponaty wypożyczone zostały z Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Prezentowane w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej zbiory to pierwsza część wystawy pod wspólnym tytułem "Od św. Katarzyny do kolędników" poświęconej także zwyczajom bożonarodzeniowym.
 

Źródło:

http://www.sejmik.kielce.pl/item/57392-swietka-katarzyna-wrozby-rozpoczyna?start=10

 

 

czytano: 1065 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2017-11-20 09:16:47

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"