Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Wspominamy prof. Kazimierza Bielenina
19 listopada 2017 roku przypada szósta rocznica śmierci Profesora Kazimierza Bielenina /29.I. 1923 – 19.XI.2011/
Wybitny uczony, zasłużony badacz hutnictwa świętokrzyskiego, autor licznych prac naukowych, wieloletni pracownik i wicedyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
Profesor Kazimierz Bielenin zmarł 19 listopada 2011 roku w Krakowie.
Dzięki pracy archeologicznej oraz współpracy metalurgów Akademii Górniczo Hutniczej, możliwe było wydobycie na światło dzienne tego ważnego rozdziału historii starożytnej ziemi świętokrzyskiej jaki obecnie nosi nazwę STAROŻYTNE HUTNICTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE.
Tu należy dodać, że w tym dużym przedsięwzięciu zawsze towarzyszyła Profesorowi życzliwość i poparcie kieleckiego środowiska naukowego, kieleckich władz administracyjnych , Władz Gminy Nowa Słupia jak i Dyrekcji miejscowych szkół oraz mieszkańców północno wschodniego regionu Gór Świętokrzyskich.
Profesor K. Bielenin był współtwórcą nowosłupiańskiego Muzeum, które otwarto dla publiczności 29 maja 1960 roku .
Nowo otwarta placówka muzealna spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Stała się dodatkową atrakcją w terenie żywym turystycznie i licznie odwiedzanym, wzbogaciła region oraz reprezentatywny szlak królewski o nowe wartości historyczne, społeczne i kulturowe.
Profesor był współzałożycielem i członkiem honorowym Koła Przyjaciół Nowej Słupi działającego od 1978 roku, którego siedzibą do 1990 roku było Muzeum Starożytnego Hutnictwa.
Współpracując z władzami województwa świętokrzyskiego i Gminy Nowa Słupia, czynił starania m.in. o przywrócenie świetności zabytkowego pobenedyktyńskiego obiektu z XVI wieku zwanego "Opatówką" przy szlaku królewskim wiodącym na Święty Krzyż.
Na uroczystej sesji Rady Gminy Nowa Słupia z okazji 30. lecia Dymarek Świętokrzyskich 7 września 1996 roku Profesor otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Nowa Słupia.
W 2005 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowej w dziedzinie archeologii i działalność popularyzatorską. Symbolicznego aktu przekazania odznaczenia dla Muzeum w Nowej Słupi dokonano w czasie uroczystych Dymarek Świętokrzyskich.
W 2006 roku z rąk Marszałka Województwa Świętokrzyskiego otrzymał statuetkę za szczególne zasługi dla rozwoju turystyki w województwie świętokrzyskim.
Marzeniem Profesora było wytyczenie trasy turystycznej szlakiem jego odkryć archeologicznych.
Często mówił cyt. „...Region świętokrzyski ze swoim bogactwem źródeł archeologicznych z dziedziny starożytnego górnictwa i hutnictwa żelaza z przepięknymi walorami krajobrazu może stać się terenem międzynarodowych interdyscyplinarnych badań starożytnej problematyki górniczo hutniczej dla tej części Europy „.
Dotychczasowe prace oraz rozpoznanie całokształtu problematyki starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego dają szerokie podstawy do dalszej kontynuacji tych badań, w czym również duża rola Muzeum w Nowej Słupi jak i skutecznej ochrony tych śladów hutniczych w skali międzynarodowej.
Muzeum w Nowej Słupi
czytano: 1235 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2017-11-17 09:06:51
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"