Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Nagrodzone za pierogi z kawiorem
Zespół Modrzewianki zdobył trzecie miejsce w konkursie na najsmaczniejsze pierogi zorganizowanym podczas VI Święta Pieroga Świętokrzykiego w Bobrzy w gminie Miedziana Góra. Nasze panie zachwyciły podniebienia jurorów zawijając w tradycyjne ciasto „kawior świętokrzyski”, czyli... kaszankę.
Tysiące pierogów z nadzieniem, jakiego tylko dusza zapragnie, występy artystyczne i dyskoteka pod gwiazdami. W niedzielę, 3 września w Bobrzy odbyło się VI Święto Pieroga Świętokrzyskiego. Główny element programu imprezy stanowił konkurs na najsmaczniejszą wersję tej tradycyjnej polskiej potrawy. W rywalizacji uczestniczyło 13 zespołów reprezentujących koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz gospodarstwa agroturystyczne. W sumie przygotowano... 12 tysięcy 600 sztuk pierogów. Były z mięsem i kapustą, grzybami, ale także z kaszanką, słodkimi śliwkami, a nawet... bananami. Wszystkie potrawy znikały błyskawicznie.
Zdaniem profesjonalnego jury (szefowie kuchni Mirosław Ciołak, Robert Kopacz, Michał Markowicz oraz Jacek Kowalczyk – dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach) w tym roku na miano najlepszych zasługują pierogi z kaszą jęczmienną, płuckami i wątróbką przygotowane przez zespół ludowy „Piekoszowianie”.
Drugie miejsce przypadło reprezentującemu gminę Miedziana Góra Kołu Gospodyń Wiejskich „Macierzanka”, które przygotowało pierogi z kaszą pęczak, wędzonym boczkiem i borowikami, które również znalazły się w sosie.
Natomiast trzecią lokatę zajęli: "Modrzewianki" za pierogi z "kawiorem świętokrzyskim" czyli kaszanką oraz Stowarzyszenie Miejska Góra z Bodzentyna, którego pierogi nadziewane były z farszem sojowo-drobiowym.
Wyróżnienie otrzymało również KGW Chełmowianki.
Wrześniowe święto pieroga w Bobrzy to nie tylko uczta dla ciała, ale i ducha. Rozśpiewana i roztańczona scena oklaskiwana była przez licznie zgromadzoną publiczność. W bloku regionalnym wystąpili: „Bobrzanki”, „Wolanie spod Łysicy”, KGW Chełmowianki, ZPiT Ziemia Świętokrzyska, zespół „Miejska Góra”, „Piekoszowianie”, KGW „Madrzewianki”, a także solistki – Patrycja Żak oraz Diana i Joanna Stolarczyk.
czytano: 1164 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2017-09-18 08:01:21
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"