Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Gminne Święto Plonów w Dębnie

Strona główna » Aktualności » Gminne Święto Plonów w Dębnie

wielkość tekstu: A | A | A

20 sierpnia, w strugach deszczu mieszkańcy gminy Nowa Słupia dziękowali za tegoroczne plony. W tym roku władze gminy postanowiły zorganizować je w Dębnie, w kościele pod wezwaniem Św. Mikołaja.

Mszę dziękczynną koncelebrowali proboszcz tejże parafii- Marian Jakubowski oraz proboszcz z Nowej Słupi- Krzysztof Bartochowski, który odczytał fragment Ewangelii. Czynny udział we Mszy Świętej wzięli również przedstawiciele lokalnego samorządu, i tak pierwsze czytanie odczytał sołtys Dębna – Stanisław Cisłowski, drugie zaś wicewójt- Włodzimierz Zaręba. Psalm responsoryjny profesjonalnie odśpiewał sołtys miejscowości Skały – Paweł Sadrak, tymczasem jego dzieci Marysia  i Tomek wykonały pieśń AVE MARYJA w wersji instrumentalnej na skrzypce i instrumenty klawiszowe. Proboszcz parafii Dębno - Marian Jakubowski w wygłoszonej w czasie uroczystości dożynkowych homilii odwoływał się wielokrotnie do przypowieści o siewcy, podkreślając ogromny trud pracy na roli, nie zawsze docenianej i odpowiednio opłacanej. Mówił, iż rolnicy poprzez swoją pracę na roli pozostają w bliskim związku z tajemnicą stworzenia. To oni są najbliżej stworzonej przez Boga natury i mogą poprzez to zgłębiać tajemnicę życia u jej podstaw. Ksiądz Marian Jakubowski w swoim kazaniu nie zapomniał dodać, iż to Bóg powierza gospodarzom ziarno, daje siły i zdrowie potrzebne do zbierania plonów, dlatego też dziękczynienie za plony należy rozpoczynać w świątyni, zanosząc przed ołtarz wieńce, będące symbolem tychże zbiorów.

W kościele w Dębnie  pojawiły się wieńce z Baszowic, Cząstkowa, Skał, Rudek, Włoch, Pokrzywianki, Starej Słupi, wspólny z Trzcianki i Bartoszowin, Dębna, Dębniaka, Jeziorka oraz z Woli Szczygiełkowej. Ten ostatni z racji tego, iż tego samego dnia odbywały się także dożynki parafialne.

Na uroczystości dożynkowe oprócz władz lokalnego samorządu przybyli również parlamentarzyści, poseł Andrzej Kryj, senator Krzysztof Słoń, posłanka Parlamentu Europejskiego Beata Gosiewska oraz delegacje ze Starostwa Powiatowego i Urzędu Marszałkowskiego. Patronat honorowy nad tegorocznymi dożynkami gminnymi objął Prezydent RP – Andrzej Duda. Z racji dożynek wystosował list okolicznościowy do rolników z gminy Nowa Słupia. List odczytał poseł Andrzej Kryj. Zwracając się do gospodarzy naszej gminy głowa państwa, prezydent Andrzej Duda wyraził swą wdzięczność wszystkim rolnikom  za trudną pracę na roli, która przynosi korzyści całemu narodowi. Prezydent w swym liście przypomniał o ogromnym wkładzie środowiska wiejskiego w budowanie polskiej państwowości, dziękował za ciągłą gotowość służenia ojczyźnie oraz życzył udanego świętowania dożynek i pomyślnych zbiorów w kolejnych latach.

Podziękowania  i życzenia w stronę gospodarzy popłynęły również od parlamentarzystów, pracowników Starostwa Powiatowego i Urzędu Marszałkowskiego.

Na zakończenie Mszy dziękczynnej za tegoroczne plony ks. Marian Jakubowski poświęcił chleb, wypieczony z zebranego w tym roku ziarna, który do ołtarza przynieśli starostowie dożynek Krystyna Górecka z Dębna oraz Wiesław Głowacki z Cząstkowa. Po poświęceniu chleb złożono na ręce gospodarza gminy wójta Andrzeja Gąsiora, który podzielił go i wraz ze starostami rozdał zgromadzonym w kościele mieszkańcom gminy. Ponadto wzorem swych przedmówców gospodarz gminy nie omieszkał podziękować wszystkim , którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego święta plonów. Serdeczne słowa podziękowania skierował do proboszcza parafii Dębno Mariana Jakubowskiego za odprawienie mszy dziękczynnej w intencji rolników i ich rodzin, a także do sołtysów i radnych, pracowników Urzędu Gminy i Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, kołom gospodyń wiejskich, pocztom sztandarowym  OSP z terenu gminy i Koła Pszczelarskiego oraz uczniom ze Szkoły Podstawowej w Jeziorku.

Na skutek niesprzyjającej aury część artystyczną niedzielnego święta plonów przeniesiono do budynku kościoła. Z niektórych punktów bogatego programu uroczystości trzeba było zrezygnować. Część artystyczną rozpoczął występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jeziorku, które przedstawiły kilka dawnych obrzędów i zwyczajów dożynkowych. Ponadto zaśpiewały zespoły Wesołe Kumoszki i Chełmowianki. W międzyczasie komisja konkursowa w składzie Barbara Wicha, Marzena Sieniek , Małgorzata Orłowska- Masternak oraz Małgorzata Malec oceniała przygotowane wieńce. Kierując się odpowiednimi wytycznymi oceniano estetykę wykonania, zachowanie wymiarów, zgodność z tradycją. Wybór był trudny, gdyż wszystkie wieńce były przygotowane starannie. Ostatecznie zwyciężył wspólny wieniec z miejscowości Trzcianka i Bartoszowiny i to on będzie reprezentował gminę na Dożynkach Powiatowych. Pozostałe wieńce otrzymały wyróżnienia oraz czek na kwotę 150 zł. Nie był to jednak jedyny konkurs, który rozstrzygnięto podczas uroczystości dożynkowych. W Dębnie poznaliśmy również laureatów konkursu na „ Najpiękniejsze gospodarstwo agroturystyczne”.  Pierwsze miejsce przypadło Gospodarstwu Agroturystycznemu  „Wiśniowy Sad” z Dębna Pani Agnieszki Zięba, natomiast wyróżnienia otrzymały „Gościniec Biała Róża” Pani Elżbiety Kowalskiej oraz „Orzechowa Zagroda” Pani Agnieszki Witkowskiej. Gospodarstwa otrzymały cenne nagrody rzeczowe.

Po uroczystościach  wszyscy udali się na specjalnie na tę okazję przygotowany poczęstunek.

czytano: 4450 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2017-08-21 10:22:19

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"