Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Duch w Paprocicach ...
Bogactwo duchowe jest nieodzownym elementem umacniającym przekazywanie wiedzy i umiejętności uczniom Zespołu Szkół w Paprocicach.
We wtorek 25 kwietnia br. w ramach „Wizytacji Kanonicznej” do naszej szkoły przybył biskup Edward Marian Frankowski, który mówił o cennym darze, jakim jest możliwość uczenia się, a także o istocie rodziny oraz o głębokim poczuciu wspólnoty charakterystycznej dla małej szkoły.
W dniu 18 maja, w 97. rocznicę urodzin Karola Wojtyły uczniowie wystawili montaż słowno - muzyczny pt. "Uczymy się wypełniać papieskie zadania". Recytowane słowa przypominały o testamencie, jaki przekazał nam papież, szczególnie wyartykułowany został przekaz: "...musicie od siebie wymagać, choćby inni nie wymagali... musicie iść przez życie drogą przykazań bożych.”
W szkole podjęto również działania wokół postaci św. br. Alberta, który decyzją sejmu RP został patronem roku 2017. Recytatorzy nawiązali także do tego wydarzenia przedstawiając harmonogram działań wokół postaci Adama Chmielowskiego.
W szkole znajduje się galeria portretów świętego wykonanych przez uczniów. Święty brat Albert to postać wyjątkowa dla środowiska Paprocic, gdyż jest patronem kaplicy, która stanowi nie tylko miejsce modlitwy, ale dla uczniów jest miejscem, gdzie mogą pochwalić się rękodziełami tematycznie związanymi ze świętami religijnymi i prezentacją programów artystycznych, jak w niedzielę 11 czerwca, gdzie na Mszy św. mogliśmy usłyszeć teksty przekazywane przez naszych uczniów o św. Janie Pawle II, czy czynnym udziałem w uroczystościach odpustowych celebrowanych w kaplicy pw. Świętego Brata Alberta w dniu 18 czerwca przez księdza Mirosława Kuczałę CSMA. Uczniowie śpiewali pieśni przy akompaniamencie Angeliki Kwiatkowskiej i służyli przy ołtarzu podczas liturgii. Ksiądz Mirosław przybliżył nam postać św. br. Alberta, mocno artykułując to, iż Adam Chmielowski, który mógł żyć w dostatku, wszedł w środowisko ubogich, by móc im dać pomoc, którą rozszerzył zakładając zakon albertynów i albertynek. Wzywał nas kaznodzieja, aby "być dobrym jak chleb" – ponieważ takim był św. Albert, który "habit miał szary i sztywny, przetyczką drewnianą spięty – w spojrzeniu jasność dziecięcą, dobroć i ciszę – jak święty."
Tu wszystko się zaczęło …” słowa naszego rodaka, wypowiedziane w rodzinnym mieście wskazują na „Święto Rodziny”, które na stałe weszło do tradycji naszej szkoły,
a które to odbyło się 1 czerwca. Spotkanie dostarczyło wielu pozytywnych wrażeń. Rodzice ze wzruszeniem słuchali programu z okazji Dnia Matki i Ojca. Wspólne grillowanie wytworzyło dobry klimat do swobodnych rozmów, a rozgrywki sportowe i zabawy na placu zabaw pokazały jak można spędzić czas z pożytkiem dla rodziny i zdrowia.
Szkoła to nie tylko miejsce, gdzie trzeba przyswajać materiał dydaktyczny z różnych przedmiotów, ale także miejsce dające bogactwo duchowe, bogactwo, które kształtuje tożsamość narodową.
czytano: 1498 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2017-06-21 16:20:17
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"