Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Jarmark Świętokrzyski
„Powiat kielecki pomostem do Europy”, pod takim hasłem odbyła się 28 maja na Świętym Krzyżu, cykliczna już impreza zwana Jarmarkiem Świętokrzyskim. Tegoroczna XII edycja miała charakter międzynarodowy, jako że wspólnie z gminami powiatu kieleckiego świętowały delegacje z zaprzyjaźnionych miast z XX dzielnicy Budapesztu- Pesterzsebet, powiatu Vogtland w Niemczech oraz Winnicy na Ukrainie.
Zaproszoną przez Gminę Nowa Słupia delegację węgierską oprócz zespołu tanecznego reprezentowali: Marton Sándorné - przewodnicząca komisji finansów Rady XX Dzielnicy Budapesztu, Gémesi Emese - radna Budpaesztu,Marosiné Benedek Ildikó - pracownik wydziału kultury Urzędu Miasta XX dzielnicy Budapesztu, Nánássy Tibor - tłumacz oraz Bögi Balázs - kierownik zespołu ludowego Pearlflower Folk.
Jarmark rozpoczęto tradycyjnie, uroczystą mszą świętą na świętokrzyskich błoniach, której przewodniczył - ojciec superior klasztoru na Świętym Krzyżu - Zygfryd Wiecha. W uroczystej celebracji Eucharystii wzięli udział organizatorzy imprezy starosta kielecki- Michał Godowski oraz wójt gminy Nowa Słupia- Andrzej Gąsior i włodarz gminy Bieliny -Sławomir Kopacz, włączając się czynnie w liturgię Mszy Świętej.
Ojciec superior podczas wygłoszonej homilii wielokrotnie podkreślał ogromne znaczenie współpracy międzynarodowej oraz porozumienia, które w przyszłości zaowocują działaniami dla dobra wspólnej Europy. Należy budować wspólnotę już począwszy od najniższego szczebla administracji, czyli samorządów to bowiem rokuje na poprawę stosunków międzynarodowych w przyszłości- podkreślał przełożony Oblatów. Jednocześnie dziękował organizatorom Jarmarku za podjęcie tak pięknej inicjatywy służącej jednoczeniu społeczeństwa europejskiego.
Po uroczystej Mszy Świętej nastąpiło oficjalne otwarcie XII Jarmarku Świętokrzyskiego, którego dokonał starosta kielecki- Michał Godowski wraz z przedstawicielami Zarządu Województwa Świętokrzyskiego na czele z Marszałkiem – Piotrem Żołądkiem, oraz włodarzami gmin powiatu kieleckiego i parlamentarzystami. Organizatorzy dziękowali wszystkim za przybycie oraz wszelką pomoc w organizacji imprezy życząc udanego świętowania. Również zaproszone na jarmark delegacje zagraniczne wyraziły swą wdzięczność za zaproszenie i miłe przyjęcie.
Po powitaniach nastąpiła część artystyczna podczas, której można było podziwiać zespoły śpiewacze regionu świętokrzyskiego jak również gości z miast partnerskich.
Gminę Nowa Słupia na scenie promowały zespoły śpiewacze Chełmowianki i Modrzewianki oraz Wesołe Kumoszki, które także na stoisku wystawienniczym serwowały smakołyki regionalne: pierogi, barszcz, chleb ze smalcem i nalewki. Oprócz występów artystycznych gospodarzy imprezy wystąpiły zespoły: Makoszanki, Echo Łysicy, Kakonianki oraz kapele Furmani, Korbanów, Andrzeja Kmiecika, kapela z Rykoszyna, z Kakonina, Bolechowiczanie, Kapela Bielińska i Kapela Janusa.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się występy zespołów z Węgier, Ukrainy czy Niemiec. Żywiołowe tańce w wykonaniu młodzieży z Budapesztu (Zespół Pearlflower Folk z XX Dzielnicy Budapesztu działający przy średniej szkole ekonomicznej) wywołały aplauz publiczności. Równie gorąco widzowie reagowali na występach zespołów z Ukrainy. Na scenie na świętokrzyskich błoniach zaprezentował się zespół „Podolscy muzycy” oraz zespół „Z rosy i wody”. Skoczna ukraińska muzyka niemal porywała do tańca, a śpiew niósł się echem po całej puszczy jodłowej.
Pokazom i występom sprzyjała dodatkowo piękna, słoneczna pogoda.
XII Jarmark Świętokrzyski odwiedziły tłumy turystów, którzy chętnie zwiedzali stoiska przygotowane przez poszczególne gminy powiatu kieleckiego, jak również śledzili występy artystów na scenie.
Patronat medialny nad niedzielnym jarmarkiem objęli: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo dnia, Telewizja Świętokrzyska, Radio FaMa.
Wójt Gminy Nowa Słupia szczególne słowa podziękowania kieruje do pracowników Urzędu Gminy w Nowej Słupi oraz Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Rudkach (GOK) za nieocenioną pomoc przy współorganizacji Jarmarku Świętokrzyskiego.
czytano: 2257 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2017-05-29 09:58:17
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"