Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Katyń. Ocalić od zapomnienia.

Strona główna » Aktualności » Katyń. Ocalić od zapomnienia.

wielkość tekstu: A | A | A

5 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół w Rudkach odbyło się niezwykłe spotkanie. W tym dniu gościliśmy panią Annę Łakomiec - prezesa Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska”. Stowarzyszenie to zrzesza członków rodzin polskich oficerów, policjantów i służb mundurowych, którzy zostali zamordowani przez radzieckie NKWD (tajną policję polityczną) wiosną 1940 roku na mocy decyzji władz Związku Radzieckiego. Do stowarzyszenia należą dzieci, wnuki i krewni ofiar zamordowanych w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie oraz  w innych obozach i więzieniach  na terenie ZSRR, a także spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni, Kuropatach i w miejscach nieznanych.

Spotkanie to odbyło się w przededniu 74 rocznicy odkrycia grobów oficerów Wojska Polskiego, którzy zostali zamordowani przez sowieckie NKWD w 1940 roku. Rocznica przypada na 13 kwietnia, ponieważ w 1943 roku odkryli je żołnierze hitlerowskich Niemiec.

Ta nietypowa lekcja historii odbyła się dzięki inspiracji dyrekcji szkoły, czyli p.p. Aliny Cieśla i Bożeny Jop oraz zaangażowaniu nauczyciela historii p. Przemysława Stelmaszczyka. Głównym celem spotkania było przedstawienie uczniom informacji związanych ze zbrodnią katyńską oraz tzw. kłamstwem katyńskim.

Uczniowie klas I – III gimnazjum oraz klasy VI szkoły podstawowej wysłuchali niezwykłych wspomnień związanych nie tylko ze zbrodnią katyńską, ale również z kłamstwem katyńskim. Pani Anna Łakomiec przedstawiła również dzieje swojej rodziny. Wujek pani Anny, pochodzący z Tarnopola, kapitan Władysław Kruk osadzony był w obozie w Starobielsku, a ciało spoczywa w Charkowie. Wspominała, jak członkowie jej rodziny znaleźli się na zesłaniu w Kazachstanie i jak wyglądało życie rodziny na „nieludzkiej ziemi”. Babcia pani Anny - Anna Sekuła, czyli siostra Władysława Kruka, razem z pięciorgiem dzieci i swoją siostrą Stefanią Kruk została wywieziona w 1940 roku do katorżniczej pracy do wsi Rudniki Majskie. Do Polski powróciła tylko jedna osoba - ciotka pani Anny Łakomiec. Jej wspomnienia pani Anna zapisała w zeszycie, który jest dziś dokumentem opisującym tamte straszne czasy.

Pani prezes mówiła o tym, jak bolesne było to, że przez lata losy pomordowanych były nieznane, a rodziny nie mogły głośno dopominać się  prawdy, bo władza komunistyczna na to nie pozwalała.

Artykuł z Zespołu Szkół w Rudkach.

Uczniowie wręczając wiązankę kwiatów, podziękowali pani Annie Łakomiec za poruszające spotkanie.

 Mamy nadzieję, że ta niezwykła lekcja historii zapadnie uczniom naszego Zespołu Szkół na długo w pamięci. Żywym pomnikiem będzie „Dąb Pamięci”, który zostanie zasadzony przy naszej szkole i będzie on poświęcony bohaterowi – ofierze zbrodni katyńskiej. Szkoła tym samym włączyła się w  Program Edukacyjny „KATYŃ… ocalić od zapomnienia”.

Artykuł z Zespołu Szkół w Rudkach.

 

czytano: 1043 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2017-04-12 16:41:30

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"