Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » IV Regionalny Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej
Tegoroczna IV już edycja przeglądu, mającego na celu promowanie zapomnianych aczkolwiek, bardzo pięknych pieśni pasyjnych cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Świadczy o tym liczba podmiotów wykonawczych zgłoszonych do przesłuchań konkursowych. Było ich ponad 40. Przyjechali nie tylko z regionu świętokrzyskiego ale nawet z najdalszych zakątków kraju. Stąd też często padało stwierdzenie, iż konkurs nieoficjalnie z regionalnego urósł do rangi ogólnopolskiego.
Organizatorami przeglądu niezmiennie od czterech lat są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża, Wójt Gminy Nowa Słupia oraz Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Patronat honorowy od strony kościelnej objął Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej – Biskup Krzysztof Nitkiewicz, zaś od strony świeckiej Wojewoda Świętokrzyski-Agata Wojtyszek,, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego-Adam Jarubas oraz Starosta Kielecki-Michał Godowski. Patronat medialny nad przeglądem objęli Radio Kielce, TVP Kielce oraz Echo Dnia.
Nad sprawnym przebiegiem przesłuchań konkursowych czuwało profesjonalne jury w składzie dr. Maria Zawartko, dr Iwona Polak z Akademii Muzycznej z Wrocławia oraz muzyk z Wojewódzkiego Domu Kultury – Jerzy Gumuła. Od wczesnych godzin rannych czyli od godziny 9:00, aż do późnych godzin popołudniowych, jako że przesłuchania zakończyły się około godz.17 jurorzy wysłuchali 40 wykonawców. Przewodnicząca jury dr Maria Zawartko podsumowując pracę komisji konkursowej podkreślała, iż poziom tegorocznego przeglądu był bardzo wysoki. Duża liczba uczestników, reprezentujących podobny poziom wykonania sprawiły, że wyłonienie laureatów było rzeczą niezwykle trudną. Jednakże budujący jest fakt, że przegląd cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. To z kolei dowodzi tego, iż zamysł organizacji przeglądu pieśni pasyjnych jest jak najbardziej słuszny podobnie zresztą jak wybór miejsca i czasu przesłuchań konkursowych. Okres Wielkiego Postu to bowiem odpowiedni moment na śpiewanie pieśni pasyjnych i pokutnych, a Bazylika na Świętym Krzyżu, gdzie przechowuje się relikwie Drzewa Krzyża Świętego jest niewątpliwie najbardziej adekwatnym do tego miejscem. Wielu wykonawców podkreślało, iż atmosfera duchowości jaka panuje w Bazylice sprzyja śpiewaniu, nadając mu sakralny charakter.
Sobotnie przesłuchania konkursowe spośród 40 podmiotów wykonawczych rywalizujących w czterech kategoriach wyłoniły 16 laureatów. W kategorii solistów zwyciężyła Barbara Winkler, druga była Nikola Heromińska, a trzecia Natalia Boruń. Jury przyznało również wyróżnienie, które wyśpiewał najmłodszy uczestnik przeglądu Tomasz Zawadzki. Wśród zespołów wokalno – instrumentalnych najlepiej zaprezentował się zespół GOLICA z Mąchocic, tuż za nim uplasował się zespół Smykovia, a trzecia lokata przypadła Męskiemu Zespołowi Śpiewaczemu z Bukowej. W tej kategorii jury także postanowiło przyznać wyróżnienie. Zdobył je zespół A'Capella. Trzecią kategorię bodaj najbardziej liczną stanowiły zespoły ludowe. Spośród 17 zespołów jurorzy nagrodzili : zespół Górnianecki, zespół śpiewaczy „Pelagia” z Leopoldowa oraz zespół Kunowianie. Wyróżnienie powędrowało na ręce przedstawicieli gospodarzy przeglądu, zespołu Chełmowianki z gminy Nowa Słupia. Równie liczna liczba wykonawców zmierzyła się w kategorii chórów. W tej kategorii zwyciężył Miejski Chór z Jędrzejowa przed chórem Belfersingers z Gorlic i chórem parafialnym z Zagnańska. Jurorzy wyróżnili zaś chór parafialny z Korytkowa Dużego.
Nagroda GRAND PRIX IV Przeglądu powędrowała do chóru CON AMINA z Waśniowa.
Wszyscy laureaci zaprezentowali się podczas Koncertu Galowego, który odbył się w Bazylice 19 marca o godz 13.00. Na galę wręczenia nagród laureatom IV Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej oprócz organizatorów przybyli przedstawiciele władz samorządowych województwa na czele z Wicewojewodą – Andrzejem Bętkowskim, parlamentarzyści ziemi kieleckiej, posłowie Maria Zuba oraz Krzysztof Lipiec oraz senator Krzysztof Słoń. Władze gminy Nowa Słupia reprezentował Wójt – Andrzej Gąsior. Nagrody uczestnikom wręczał również Ojciec Superior – Zygfryd Wiecha.
Organizatorzy podziękowali wszystkim uczestnikom przeglądu za udział, laureatom pogratulowali wyróżnień natomiast jurorom złożyli podziękowali za ich pracę zapewniając jednocześnie, iż dołożą wszelkich starań, by kolejna edycja przeglądu zyskała rangę ogólnopolską.
czytano: 1830 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2017-03-20 11:11:48
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"