Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » IX Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych
W dniu 23 lutego odbył się już IX Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych, który zorganizowany został wokół Nowej Słupi, cieszył się w tym roku olbrzymim zainteresowaniem. Organizatorami Rajdu była Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi, Stowarzyszenie Ziemia Świętokrzyska oraz Centrum dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi. Patronat Honorowy na IX Rajdem Powstańców 1863 objęli: Wojewoda Świętokrzyski – Agata Wojtyszek, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Adam Jarubas, Starosta Powiatu Kieleckiego – Michał Godowski oraz Wójt Gminy Nowa Słupia – Andrzej Gąsior.
W rajdzie wzięli udział uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego imienia C.K. Norwida w Kielcach, ZS nr 3 w Chmielniku, Publicznego Gimnazjum w Rudkach, Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi. Razem około 100 osób uczestniczyło w trzech trasach rajdu, dwóch pieszych i jednej autokarowej. Pierwsza wiodła od Przełęczy Huckiej, Szklanej Huty poprzez Święty Krzyż do Nowej Słupi, druga – przez Łazy- ścieżką edukacyjną na Święty Krzyż do Nowej Słupi, obydwie po 6 -7 kilometrów. Trzecia objazdowa ciągnęła się od Nowej Słupi przez Jeziorko, Bodzentyn, Ciekoty, Świętą Katarzynę i z powrotem do Nowej Słupi.
Podczas podsumowania IX Rajdu z montażem słowno – muzycznym wystąpiła młodzież z ZS w Nowej Słupi przygotowana przez Panią Paulinę Pawlik oraz Pana Jacka Górę.
Podsumowaniu rajdu towarzyszyły tradycyjnie konkursy: plastyczny oraz wiedzy o Powstaniu Styczniowym.
Tegoroczny Rajd odbył się pod hasłem „ Ku pamięci Jerzego Kapuścińskiego” – regionalistę, przewodnika świętokrzyskiego i uczestnika pierwszych edycji Rajdu Powstańców. Ciekawe wspomnienia o Panu Jerzym Kapuścińskim przedstawił współorganizator Rajdu Pan Jacek Skrzypczak, który jednocześnie prowadził trasę autokarową. Następnie Pan Ryszard Garus – przybliżył wszystkim czarny szlak turystyczny prowadzący z Nowej Słupi przez Górę Chełmową, Grzegorzowice na Szczytniak, który od zeszłego roku nosi imię Jerzego Kapuścińskiego.
Z powodzenia rajdu cieszył się Jacek Skrzypczak ze Stowarzyszenia Ziemia Świętokrzyska, który od wielu lat współpracuje już z nauczycielami z Nowej Słupi. –Przypominamy młodzieży wspaniałe karty naszej historii – mówił. – Luty to nie jest pora sprzyjająca dla imprez pieszych, ale chcemy pokazać, jak wyglądał trud powstańców 1863 roku. Nie zawsze była piękna, ładna pogoda. Z dokumentów wiemy, że wtedy był dżdżysty dzień, roztopy, śnieg z deszczem, kapuśniaczek.
W uroczystościach uczestniczyli wspaniali goście: Doradca Wojewody Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, Członek Zarządu Powiatu Kieleckiego Józef Szczepańczyk, Radna Powiatu Kieleckiego Danuta Żebrowska, Wójt Gminy Nowa Słupia – Andrzej Gąsior, prezes Stowarzyszenia Ziemia Świętokrzyska Ryszard Garus, dyrektor Zespołu Szkół w Nowej Słupi Rafał Karcz, dyrektor Zespołu Szkół w Rudkach Alina Cieśla
Warto wiedzieć, że Nowa Słupia związana jest z pierwszymi dniami powstania styczniowego. To tutaj, po wcześniejszym pobycie w Wąchocku, na zboczu Łysej Góry niemal przez tydzień stacjonowali powstańcy. Potem po bitwie pod Skałką 11 lutego pomaszerowali w kierunku Staszowa. Ugrupowaniem dowodził Marian Langiewicz. Termin Rajdu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 – organizowany jest właśnie w okresie zimowym upamiętniającym to ważne w historii Nowej Słupi i Świętego Krzyża wydarzenie.
Klasztor Świętokrzyski oraz otaczające go błonia już dwa lata przed wybuchem Powstania Styczniowego były ważnym miejscem manifestacji i spotkań patriotyczno – religijnych, które ostatecznie przyczyniły się do wybuchu największego ze zrywów narodowo – wyzwoleńczych. Niestety zakończyło się ono niepowodzeniem, ale pamięć o tych, którzy w tym czasie walczyli była żywa wśród tych którzy ostatecznie w 1918 roku przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego organizując Rajd pragniemy przypominać młodym ludziom o naszej bogatej historii i popularyzować wiedzę dotyczącą Powstania z 1863 roku oraz podkreślać jego znaczenie dla regionu i całego kraju powiedział Piotr Sepioło – dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich – współorganizator Rajdu.
Powstanie w Nowej Słupi upamiętnił wieloletni proboszcz, ksiądz Walenty Ślusarczyk, który przy kościele w 1973 r. wybudował pomnik. Na miejscowym cmentarzu znajduje się mogiła, gdzie pochowano 17 powstańców poległych 11 lutego w „Bitwie pod Skałką”. Organizatorzy składają szczególne podziękowania Przewodnikom Świętokrzyskich, którzy każdego roku prowadzą Rajd na trzech trasach: Pani Ewa Krakowiak, Ewa Ramian, Jacek Skrzypczak, Ryszard Garus, Grzegorz Niedbała, Piotr Sepioło.
Patronat medialny objęło Radio Kielce oraz dziennik Echo Dnia
czytano: 1520 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2017-02-24 09:49:15
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"