Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Spotkanie międzynarodowe w Badalonie

Strona główna » Aktualności » Spotkanie międzynarodowe w Badalonie

wielkość tekstu: A | A | A

W dniach: 16.01.-20.01.2017 r. w Badalonie w Hiszpanii , w regionie Katalonii odbyło się spotkanie delegacji szkół partnerskich, współpracujących w ramach programu Erasmus + w projekcie  „Budowanie tożsamości europejskiej poprzez dziedzictwo materialne i niematerialne”- Constructing European identity through material and intangible heritage”.

        W wizycie roboczej  uczestniczyło 16 nauczycieli  ze szkół  partnerskich z  Komotini w Grecji, Hatay-Dortyol w Turcji, Telesi Terme z Włoch, Badalony w Hiszpanii, oraz delegacja z naszej  szkoły reprezentowana przez koordynatora projektu p . Ewę Mądzik-Błosińską, oraz nauczycieli  p. Olgę Zyzman-Ponikowską i p.Piotra Bereszkę.

         Gospodarzami spotkania byli nauczyciele ze szkoły Institut Enrico Borras w Badalonie. Uczy się w niej ok. 700 uczniów w wieku 12-16 lat, pochodzących z 25 krajów. W pierwszym dniu spotkaliśmy się z nauczycielami, dyrekcją szkoły, którzy przedstawili zasady funkcjonowania systemu edukacji w Katalonii. Uczniowie, którzy byli przewodnikami w czasie wycieczki przez kolejne pracownie i sale zajęć praktycznych, zapoznali nas  z bazą szkoły.

    W czasie spotkań projektowych omówiono  budżet projektu, główne jego cele, zadania i założenia. Ustalono także terminy i program  wymiany uczniów, które odbędą się w Badalonie i w Komotini w przyszłym roku szkolnym.  Przedyskutowano także harmonogram kolejnych działań przewidzianych do realizacji w najbliższym czasie.

        Jednym z ważniejszych zadań spotkania było uczestnictwo w warsztatach tematycznych.  Gospodarze, którzy są koordynatorami projektu przedstawili zasady tworzenia aplikacji mobilnej GIS. Zapoznali nas  z podstawowymi narzędziami przydatnymi  w jej tworzeniu. Aplikacja będzie zawierać informacje dotyczące dziedzictwa materialnego i niematerialnego naszego regionu i będzie produktem końcowym dwuletniej pracy w projekcie.

W czasie pobytu poznawaliśmy także dziedzictwo materialne Badalony - Miejskie  Muzeum Archeologiczno-Historyczne.  Zwiedzając je, mogliśmy przenieść się czasie i poznać zasadę funkcjonowania miasta rzymskiego, gdyż Badalona została założona w III wieku p.n.e. przez Starożytnych Rzymian. Zwiedziliśmy także zabytkowe fabryki znajdujące się w mieście.

Jednym z najważniejszych zabytków przemysłowych Katalonii, jej dziedzictwem przemysłowym jest Colonia Güell, którą odwiedziliśmy realizując kolejne zadanie. Colonia Güell to osiedle robotnicze wybudowane na przedmieściach Barcelony w II połowie XIX wieku, na polecenie zamożnego przedsiębiorcy Güella. Osiedle było przeznaczone dla pracowników przedsiębiorstwa tekstylnego należącego do Güella. Z założenia miało być samowystarczalne, oprócz domów mieszkalnych wybudowanych z cegły znajdowały się w nim sklepy, szpital, kościół, szkoła, boisko sportowe, teatr. Najbardziej cenionym  budynkiem w Colonii Güell jest kościół zwany kościołem krzywych kolumn, ze względu na kształt kolumn , które go wspierają. Kościół znany jest też pod nazwą Krypty Gaudiego ponieważ  Antonio Gaudi jest jego projektantem.

W ostatnim dniu wizyty dokonaliśmy ewaluacji , omówiliśmy plan następnego spotkania międzynarodowego. Zaprosiliśmy nauczycieli do odwiedzenia naszego regionu, kraju, w którym nigdy nie gościli.

 szkolny koordynator projektu:

Ewa Mądzik-Błosińska

 

 

czytano: 1346 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2017-02-03 12:55:31

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"