Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » 105. rocznica śmierci błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza
W dniu 29 stycznia 1912 roku w Miejscu Piastowym, odszedł do wieczności polski kapłan Bronisław Markiewicz, założyciel Zgromadzeń św. Michała Archanioła: Księży Michalitów i Sióstr Michalitek, Patron gimnazjum w Nowej Słupi.
19 czerwca 2005 roku jego trzymetrowy obraz zawisł na Placu Piłsudskiego w Warszawie, a legat papieski, kardynał Józef Glemp ogłosił go błogosławionym. Od tamtego dnia, nowa gwiazda przewodnia zabłysła na polskim niebie, za którą warto podążać, by być szczęśliwym.
Z tej okazji, dnia 30 stycznia, w kościele parafialnym w Nowej Słupi, została odprawiona uroczysta msza święta, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił katecheta gimnazjum ks. Stanisław Bożętka. Obecni byli: dyrekcja szkoły, nauczyciele, pracownicy, uczniowie wraz z pocztem sztandarowym, rodzice i wielu parafian.
Ks. Bronisław Markiewicz swój wizerunek tworzył przez to, kim był i co robił: działacz trzeźwościowy, spowiednik sióstr, wykładowca, opiekun kleryków, autor wielu książek i artykułów, zakonodawca, a nade wszystko wychowawca i to przez duże "W" - wychowawca w teorii i praktyce. Dzisiaj o jego systemie opiekuńczo-wychowawczym pisze się prace magisterskie i doktoranckie, jest inspiracją dla wielu, którzy trudzą się wychowaniem młodego pokolenia. Jego hasła to "Powściągliwość i Praca" oraz "Któż jak Bóg". Powtarzał często swoim wychowankom: "pracujcie głową, rękami i sercem". Dlatego zachęcał do potrójnej pracy: umysłowej, fizycznej i duchowej, bo kiedy człowiek tworzy - jest szczęśliwy. Dzisiaj jego imieniem nazywane są ulice, szkoły, oratoria i domy dziecka. Umiał trzymać w ręku pióro, zostawił po sobie blisko 8 tysięcy stron zapisanych własnoręcznie. Najbardziej znane jego dzieła to: "Bój bezkrwawy"; "Trzy słowa do starszych w narodzie"; "O wymowie kaznodziejskiej" i wiele innych.
Jego ważniejsze wypowiedzi:
1. "Najwyżej zaś Pan Bóg was wyniesie, kiedy dacie światu wielkiego papieża"
2. "Taki będzie wkrótce naród, jaką wychowamy sobie młodzież"
3. "Szkoła bez wiary w Boga, to hodowla roślin i kwiatów bez słońca"
4. "Chciałbym zebrać miliony dzieci opuszczonych i żywić je i ubierać za darmo na duszy i ciele"
5. "Dusza dziecka jest jak niezaorana gleba, trzeba ją uprawiać, a wyda owoc stokrotny"
6. "Kochać Ojczyznę to jeszcze za mało, trzeba dla niej pracować"
7. "Zdrajcą Ojczyzny jest ten, kto dzieci i młodzież chciałby wychować ze szklanką piwa lub z kieliszkiem wina w ręku"
8. "Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie"
9. "Kraj bez wiary, to siedziba milionerów, u których progu nędzarze z głodu umierają"
10. "Troska o wychowanie dzieci i młodzieży szczególnie potrzebującej - odmieni oblicze ziemi".
Niech dzisiejsi wychowawcy i rodzice przychodzą jak z wiadrami do studni, by z głębi serca bł. Bronisława czerpać wody mądrości. Jego myśli to nie slogany, to konkretna recepta na życie.
Błogosławiony Bronisławie Markiewiczu - wstawiaj się za nami przed Bogiem,
pomagaj z nieba i módl się za nami!!!
czytano: 1253 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2017-02-02 13:13:04
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"