Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Przegląd Kolęd i Pastorałek w Rudkach
10 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudkach odbył się już po raz drugi Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek połączony z kiermaszem bożonarodzeniowym. W konkursie rywalizowało aż 21 podmiotów wykonawczych wśród , których byli zarówno soliści jak i zespoły śpiewacze. Uczestnicy zostali zakwalifikowani do czterech kategorii wiekowych, przedszkolacy, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści oraz osoby dorosłe. Każdy z uczestników przeglądu wykonał po dwa utwory o tematyce bożonarodzeniowej. Repertuar był niezwykle zróżnicowany, począwszy od skocznych pastorałek, poprzez popularne kolędy, a skończywszy na nieco zapomnianych staropolskich utworach. Poziom konkursu jak podkreślało jury był w tym roku dosyć wysoki dlatego też jurorzy stanęli przed trudnym zadaniem wyłonienia najlepszych wykonawców. Jury w składzie, którego znaleźli się trzej muzycy; Jan Sepioło, Zdzisław Nowak i Grzegorz Starosta przyznało po trzy miejsca w każdej kategorii oraz nagrodę GRAND PRIX dla najbardziej wyróżniającego się wykonawcy. Laureatem tej prestiżowej nagrody został zespół Trele Morele Rock Band działający przy Zespole Szkół w Nowej Słupi , kierowany przez Jacka Górę.
W kategorii przedszkola pierwsze miejsce jury przyznało Karolinie Marzec z Mirocic, drugą lokatę zajął zespół „Promyczek „ ze Szkoły w Pokrzywiance, zaś trzecie zespół „ Gwiazdeczki” z Jeleniowa. .
W kategorii szkół podstawowych najlepszy okazał się zespół CRASH z Rudek, drugie miejsce wyśpiewali „Pastuszkowie i kolędnicy „ z Pokrzywianki, a trzecie Maksymilian Żebrowski.
Wśród wykonawców w kategorii gimnazja pierwsze miejsce wyśpiewała Angelika Kwiatkowska uczennica Zespołu Szkół w Paprocicach, druga była Marta Żelazowska, a trzecia lokata przypadła w udziale zespołowi Super Stars.
W ostatniej kategorii, w której rywalizowały grupy wokalne dorosłych wykonawców zwyciężył zespół KGW Chełmowianki, przed KGW Modrzewianki i zespołem Wesołe Kumoszki.
Po zakończeniu przesłuchań konkursowych jurorzy udali się na obrady tymczasem licznie zgromadzonej widowni czas umilała grą na skrzypcach młoda, aczkolwiek niezwykle utalentowana artystka Marysia Sadrak ze Skał. Wykonała ona dwie kolędy.
Jednocześnie w holu Gminnego Ośrodka Kultury w Rudkach odbywał się kiermasz bożonarodzeniowy podczas, którego można było nabyć kartki i ozdoby świąteczne przygotowane w ramach konkursu organizowanego corocznie w przeddzień świąt Bożego Narodzenia przez Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Konkurs ten cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem o czym świadczy chociażby ilość nadesłanych prac. W tym roku do konkursu zgłoszono aż 217 prac. Jury w skład, którego weszli Agnieszka Lewandowska, Izabela Pańtak, Włodzimierz Zaręba oraz Dawid Marzec, który był jednocześnie sponsorem nagród miało bardzo dużo pracy. Jak podkreślała przewodnicząca jury- Agnieszka Lewandowska nie lada wyczynem było ocenić ponad dwieście prac konkursowych w tym 120 kartek świątecznych oraz 97 ozdób, bardzo pomysłowo wykonanych za pomocą różnych technik plastycznych, przy użyciu wielu materiałów. Prace oceniano w dwóch kategoriach kartki świąteczne oraz stroiki i ozdoby. W każdej z kategorii wyłaniano laureatów spośród przedszkolaków, uczniów szkól podstawowych i gimnazjów oraz osób dorosłych.
Oto lista nagrodzonych w poszczególnych kategoriach.
Kartki świąteczne:
Przedszkola- Jolanta Krawczyk, Julia Sikora, Amelia Malinowska
Szkoła Podstawowa- Wiktoria Michalska, Emilia Żebrowska, Maria Iwan, Piotr Danielski, Wiktoria Pająk
Gimnazjum- Wiktoria Szczepaniak
Dorośli- KGW Stara Słupia, KGW Modrzewianki, Patrycja Mazur
Ozdoby świąteczne:
Przedszkola- Bartosz Dwojewski, Ida Krawczyk, Franek Turek
Szkoły podstawowe- Paweł Gołasa, Wiktor Agatowski , Paweł Zacharski, Mateusz Kupisz
Gimnazjum- Maciej Sala, Daniel Głowacki
Dorośli- Ewa Bzymek, Wanda Zieja, Magdalena Kwiecień
Wszystkie prace zarówno te nagrodzone jaki pozostałe zostały wystawione na sprzedaż . Dochód z ich sprzedaży zasili konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Punktem kulminacyjnym sobotniego przeglądu kolęd i pastorałek było wspólne odśpiewanie na scenie kolędy przez wszystkich uczestników konkursu, dyrekcję i pracowników Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich oraz władze samorządu Nowej Słupi na czele z wójtem Andrzejem Gąsiorem.
Na zakończenie Wójt w imieniu władz gminnych złożył wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne.
czytano: 2179 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2016-12-12 13:16:39
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"