Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Kolejny projekt europejski w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół w Nowej Słupi
W latach 2016 - 2018 w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Bł. ks. B. Markiewicza w Zespole Szkół w Nowej Słupi realizowany jest projekt Erasmus + pod tytułem: „ Constructing European identity through material and intangible heritage” - „ Budowanie tożsamości europejskiej poprzez dziedzictwo materialne i niematerialne”. Otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na jego realizację w kwocie 15750 Euro = ok. 65 755 zł.
Nasz wniosek znalazł się w wąskiej grupie - tylko 13 ze wszystkich typów szkół - w województwie świętokrzyskim, które otrzymały akceptację FRSE. W 2016 r. w Polsce 322 projekty otrzymały środki na realizację działań. Podczas konferencji programu Erasmus+, która odbyła się w Warszawie gratulowano nam za wprowadzanie innowacj i w nauczaniu i pomaganie uczniom w zdobywaniu kluczowych kompetencji. Nasze gimnazjum zakwalifikowało się jeszcze do dwóch projektów, ale ze względów logistycznych nie mieliśmy możliwości ich realizacji i z żalem podjęliśmy decyzję o rezygnacji.
Jest to już 5 projekt realizowany we współpracy ze szkołami europejskimi. Poprzednie były projektami Comenius. Ich realizację rozpoczęliśmy w 2005 roku projektem: „W fascynującym świecie lokalnych legend”, kolejne: „Śladami żelaza”, „Piechotą po zdrowie”, „Wiem, co jem”. Jesteśmy liderami wśród szkół województwa w realizacji tego typu projektów. Jedną z wielu ich zalet jest możliwość bezpłatnego wyjazdu naszych uczniów do krajów partnerskich. Poznają wówczas kulturę, tradycję, system edukacji, atrakcje turystyczne regionu gospodarzy. Dotychczas za zaangażowanie w działania projektowe wyjechało 49 uczniów. Zwiedzili Wielką Brytanię, Francję, Hiszpanię, Portugalię, Włochy, Grecję i Turcję. W wizytach zagranicznych, jako opiekunowie, uczestniczyło 13 nauczycieli. Wartością dodaną są wieloletnie przyjaźnie, które swój początek wzięły w realizacji zadań w projekcie. Nasza praca została doceniona także przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Pani Małgorzata Muzoł Świętokrzyski Kurator Oświaty osobiście podziękowała nam za pracę w projektach europejskich. Dwa spośród nich uzyskały tytuł „Dobrej praktyki” nadawany przez Kuratora Oświaty w Kielcach.
Koordynatorami obecnego projektu są nauczyciele ze szkoły hiszpańskiej w Badalonie, w regionie Katalonii, a partnerami oprócz nas, szkoły z Grecji, Włoch oraz Turcji.
Oprócz głównego celu projektu: poszerzenia wiadomości na temat lokalnego dziedzictwa materialnego i niematerialnego, uczniowie m. in. opracują film promujący szkołę i region, zaprojektują logo i stroną internetową projektu, przygotują video-książkę kucharską z regionalnymi przepisami, zredagują zbiór lokalnych legend w języku angielskim, wykonają aplikację na tablety lub smartfony, która będzie służyła jako narzędzie do popularyzowania regionu.
W czasie realizacji projektu przewidziane są dwa wyjazdy uczniów (każdy po 5 osób) do Hiszpanii i Grecji, oraz 2 spotkania robocze nauczycieli w tych samych szkołach partnerskich.
Pierwsze spotkanie robocze przeznaczone dla nauczycieli poświęcone będzie poznaniu zasad działania Systemu Informacji Geograficznej i sposobu tworzenia aplikacji mobilnych. Wiadomości zdobyte w czasie warsztatów zostaną wykorzystane przy tworzeniu aplikacji mobilnej, która jest jednym z najważniejszych produktów końcowych projektu.
czytano: 1083 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2016-11-24 09:34:30
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"