Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Uroczystości patriotyczne w Bartoszowinach
W niedzielne przedpołudnie w lesie w miejscowości Bartoszowiny odbyły się podniosłe uroczystości patriotyczne z udziałem władz gminnych, wojewódzkich, przedstawicieli kombatantów, organizacji i stowarzyszeń działających na terenie gminy Nowa Słupia, pocztów sztandarowych ze szkół, straży pożarnych i związków strzeleckich.
Uroczystości te przygotowali wspólnie: Wójt Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior, Prezes Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych płk ds. Jarosław Chrobot.
Fundusze na odnowienie pomnika pomordowanych mieszkańców Bartoszowin w 1943 r. dla Urzędu Gminy w Nowej Słupi przekazała w formie dotacji Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek.
O godz.10.00 w lesie w Bartoszowinach, w miejscu gdzie 6 marca 1943r w bestialski sposób hitlerowcy pod wodzą Alberta Szustera pomordowali członków rodzin Kowalczyków, Rogów i Bilmanów odsłonięto pomnik upamiętniający te tragiczne wydarzenia.
Prezes Związku Kombatantów z Nowej Słupi- płk ds. Jarosław Chrobot podziękował władzom wojewódzkim na ręce Wojewody Agaty Wojtyszek za nieocenioną pomoc oraz wsparcie finansowe przy realizacji budowy pomnika. Dziękując podkreślał, iż po wielu latach starań udało się wreszcie przywrócić świetność miejscu, które zapisało się nie tylko w pamięci mieszkańców okolicznych miejscowości, ich rodzin ale także na kartach historii regionu świętokrzyskiego. Dzięki powstałemu pomnikowi pamięć o pomordowanych będzie można kultywować i oddawać zasłużony hołd.
Wojewoda Agata Wojtyszek jak również senator Rzeczpospolitej Polskiej Krzysztof Słoń przybyli na uroczystości podkreślali, iż ziemia świętokrzyska była bastionem polskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej, wydała wielu bohaterów i jest nasiąknięta krwią niewinnie pomordowanych. Dlatego też należy w sposób szczególny czcić miejsca związane z tymi bohaterskimi czynami, budować pomniki, które będą przypominać przyszłym pokoleniom ich historię i tożsamość narodową. Ponadto senator Krzysztof Słoń powiedział, że najlepszym pomnikiem dla bohaterów nie są jednak kamienne obeliski lecz serca, będące skarbnicą pamięci przekazywanej z pokolenia na pokolenie. W tym miejscu zwracając się do Aleksandry Kowalczyk żony Zygmunta Kowalczyka, jedynego który ocalał z marcowego mordu podziękował za poświęcenie jakiego dokonali jej bliscy dla ojczystej ziemi. Równie miłe słowa w stronę wdowy po Zygmuncie Kowalczyku popłynęły ze strony wojewody Agaty Wojtyszek i wójta gminy Nowa Słupia Andrzeja Gąsiora. Natomiast prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Kielcach – Zdzisław Dobrut uhonorował ostatniego, żyjącego świadka wydarzeń z marca 1943 roku okolicznościową odznaką.
Kolejnym punktem niedzielnego apelu był moment odsłonięcia pomnika, którego dokonali przedstawiciele władz gminnych, wojewódzkich, kombatantów oraz rodzin pomordowanych. Następnie ks. ppłk ds. Jan Mikos odmówił modlitwę dokonując uroczystego aktu poświęcenia obelisku.
Po poświęceniu delegacje przybyłych na uroczystości instytucji i urzędów złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze na płycie pomnika.
Patriotyczny nastrój apelu w Bartoszowinach podkreśliła niewątpliwie oprawa muzyczna, o którą zadbała orkiestra z Rudek.
Po zakończeniu uroczystości w lesie wszyscy udali się do Bazyliki Mniejszej na Świętym Krzyżu, gdzie ojciec superior Zygfryd Wiecha odprawił mszę świętą w intencji ojczyzny i pomordowanych mieszkańców.
Hołd bohaterów w Bartoszowinach oddali:
Wojewoda Świętokrzyski- Agata Wojtyszek
Senator RP-Krzysztof Słoń
Wójt Gminy Nowa Słupia -Andrzej Gąsior
Przewodniczący Rady Gminy -Sylwester Kozłowski wraz z radnymi
Z-ca Komendanta Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Kielcach- Robert Sabat
Pełnomocnik Marszałka ds, Kombatantów- Marcelina Wójcik
Prezes Zarzadu Wojewódzkiego ZKRPiBWP w Kielcach- Zdzisław Dobrut
Radni powiatu kieleckiego- Danuta Żebrowska, Marek Partyka
Dyrektor Banku Spółdzielczego w Nowej Słupi Maria Truchlewska
Kierownik Biura Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK Alina Szwach
Przedstawiciele Nadleśnictwa Łagów
Ojciec superior- Zygfryd Wiecha
Ks. Krzysztof Bartochowski
Ks. ppłk ds. Jan Mikos
Dowódca Kompanii Końskie- kpt. Janusz Stępień
Komendant Policji Miejskiej w Kielcach - Piotr Kania
Dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich -Piotr Sepioło
Pracownicy Urzędu Gminy Nowa Słupia
czytano: 2453 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2016-09-04 18:02:09
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"