Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » XI Jarmark Świętokrzyski „Góry Świętokrzyskie kolebką tradycji”
29 maja już po raz 11 na świętokrzyskich błoniach odbyła się cykliczna impreza zwana „Jarmarkiem Świętokrzyskim” organizowana przez Starostwo Powiatowe w Kielcach, we współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury oraz lokalnymi samorządami gmin Nowa Słupia i Bieliny.
Tegoroczna edycja jarmarku zgromadziła liczne rzesze zwiedzających, jak również uczestników niemal ze wszystkich gmin powiatu kieleckiego. Niedzielne świętowanie tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta, której przewodniczył oraz homilię wygłosił Ojciec Superior- Zygfryd Wiecha, natomiast śpiewem sprawowaną Eucharystię ubogaciła młoda artystka z gminy Bieliny – Emilia Chlewicka.
Podczas homilii Ojciec Superior wielokrotnie podkreślał, iż tradycja jarmarku wywodzi się jeszcze z czasów średniowiecznych, kiedy to na Święty Krzyż przybywali królowie i możni tego świata, by wraz ze swymi orszakami kupieckimi popularyzować na ziemiach polskich różnego rodzaju rzemiosła. Ta tradycja chociaż ulegała modyfikacjom przetrwała po dzień dzisiejszy czego dowodem są liczne kramy i stoiska z rękodziełem ludowym, tradycyjnym świętokrzyskim jadłem nawet z najdalszych zakątków ziemi kieleckiej.
Zarówno przedstawiciele Oblatów jak i licznie zgromadzeni samorządowcy ziemi świętokrzyskiej życzyli uczestnikom jarmarku udanego świętowania zapewniając, iż idea tego przedsięwzięcia będzie w przyszłości kontynuowana.
Po Mszy Świętej rozpoczęła się część artystyczna. Jako pierwsi na scenie pod lasem zaprezentowali się laureaci XI Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej organizowanego przez WDK Kielce w dniach 27-29 maja. Profesjonalne jury w składzie: dr Tomasz Nowak – etnomuzykolog, dr Jerzy Szczyrba - muzyk, Janina Skotnicka – etnograf, Agnieszka Nagnajewicz – etnochoreograf oraz Michał Stachurski, postanowiło przyznać nagrody w trzech kategoriach.
W kategorii zespoły autentyczne najwyższe miejsce na podium zajął Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz z Bukowca Górnego, natomiast drugi był Zespół Regionalny „Przyszowianie”
W drugiej kategorii- zespoły o opracowaniu artystycznym pierwszą nagrodę wyśpiewali „Świerczkowiacy” z Tarnowa, drugą Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej „Tramblanka”, a trzecią Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” z Mielca. Jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia dla Zespołu „Bandoska” z Rzeszowa oraz Zespołu Morawica. Największe wrażenie na jurorach, ale także i na publiczności zrobił Zespół „Dolina Popradu” z Piwnicznej- Zdrój, laureat nagrody Grand Prix „Świętokrzyska zapaska”.
Tuż po koncercie laureatów sceną zawładnęli przedstawiciele gospodarzy z gmin Nowa Słupia i Bieliny. Kolejno zaprezentowały się zespoły: Chełmowianki, Śwarne Kakonianki, Makoszanki, Modrzewianki, Echo Łysicy, Wesołe Kumoszki oraz zespół Wabio z Mirocic.
Wszystkie występy obserwowała licznie zgromadzona na świętokrzyskich błoniach publiczność, która gromkimi brawami nagradzała kolejnych wykonawców.
Organizatorzy zapewnili także mnóstwo atrakcji dla dzieci, których święto będzie obchodzone w najbliższych dniach, o czym nie omieszkał wspomnieć Ojciec Superior, składając najmłodszym uczestnikom jarmarku życzenia. Dołączyli się do nich starosta kielecki – Michał Godowski oraz pozostali samorządowcy z gmin: Bieliny, Nowa Słupia, Morawica, Raków, Łagów, Górno, Miedziana Góra, Zagnańsk, Chmielnik, Chęciny, Sitkówka- Nowiny oraz Łopuszno.
Patronat medialny nad tegorocznym XI Jarmarkiem Świętokrzyskim objęli: Radio Kielce, TVP 3 Kielce, Gazeta Wyborcza, Echo Dnia, Radio EM Kielce.
czytano: 12791 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2016-05-31 13:43:16
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"