Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Uroczystości patriotyczne w Grzegorzowicach
„Świętokrzyski Szlak Pamięci”- pod taką nazwą w dniach 1 i 2 maja w Grzegorzowicach odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające ofiary zbrodni dokonanych w latach 1944-45 przez członków Armii Ludowej oraz funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa na obywatelach polskiego podziemia, działającego na terenie gminy Nowa Słupia i Waśniów.
W wyniku tych działań życie stracili m.in. Jadwiga z Reklewskich Rauszerowa właścicielka dworu w Grzegorzowicach, jej kuzynka Kalina Stypińska 18-letni mieszkaniec Skał- Mieczysław Józefiak, którego ciała do dnia dzisiejszego nie udało się odnaleźć. Rok później, w sierpniu 1945 w miejscowości Pokrzywianka zamordowano trzech żołnierzy AK: kpt. Piotra Przemyskiego (ps. Ares), Stanisława Halejaka (ps.Kasper) oraz Stanisława Cebo (ps. Kruczek). Ich mogiła zbiorowa znajduje się na cmentarzu parafialnym w Grzegorzowicach.
Uroczystości patriotyczne rozpoczęła Msza Święta o godz.12, której przewodniczył ks. dr Marek Kozera, a homilię wygłosił ks. kan. Jan Mikos. Uczestniczyli w niej przedstawiciele lokalnych samorządów gminy Nowa Słupia- wójt Andrzej Gąsior wraz z zastępcą Włodzimierzem Zarębą oraz radnymi, gospodarz gminy Waśniów- Krzysztof Gajewski, parlamentarzyści- senator Jarosław Rusiecki, posłowie Andrzej Kryj i Marek Kwitek. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Wojewoda Świętokrzyski- Agata Wojtyszek, dr Marek Jedynak z kieleckiej delegatury IPN, który przybliżył zebranym historię wspomnianych wydarzeń. Natomiast senator Jarosław Rusiecki odczytał list Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych- Jana Józefa Kasprzyka. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy spotkania udali się na cmentarz parafialny, by złożyć wiązanki na mogile poległych partyzantów.
Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia „ Świętokrzyskiego Szlaku Pamięci” była inscenizacja historyczna zrzutu „cichociemnego” zorganizowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych „Niezłomni” z Sandomierza, przy wsparciu instruktora z kieleckiego aeroklubu- Marka Durazińskiego oraz przedstawicieli Świętokrzyskiej Nieformalnej Grupy Motocyklowej- Marka Grzegorzewskiego i Michała Zawadzkiego. Inscenizacja ta wykonana w sposób profesjonalny, z poszanowaniem realiów historycznych wzbudziła ogromny aplauz wśród zgromadzonej publiczności i została nagrodzona gromkimi brawami. Po tak dużej dawce emocji miłym akcentem był występ zespołu „Modrzewianki”, który zaprezentował się publiczności w repertuarze patriotycznym. Panie z zespołu zadbały także o odpowiedni na tę okoliczność poczęstunek i wraz z Marią Bzymek przygotowały pyszną, wojskowa grochówkę.
2. maja w ramach kontynuacji uroczystości patriotycznych w Grzegorzowicach odbył się rajd, którego 12-kilometrowa trasa prowadziła od Nowego Skoszyna, przez Grzegorzowice, rezerwat przyrody „Wawóz w Skałach”,Górę Chełmową, a zakończyło ją wspólne biesiadowanie przy ognisku na terenie posesji sołtysa Skał- Pawła Sadraka nota bene współorganizatora uroczystości. Przy okazji tego spotkania kilka słów o historii okolicznych miejscowości wygłosił znany kielecki przewodnik – Mieczysław Olech. Natomiast Kazimierz Micorek- prezes samorządu Świetokrzyskich Przewodników Turystycznych PTTK opowiadał o planach rozwoju turystyki pieszej na terenie gmin Nowa Słupia i Waśniów. Tymczasem Piotr Sepioło- dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świetokrzyskich obecny na uroczystościach nie omieszkał zaprosić na 50.- jubileuszowe Dymarki Świetokrzyskie.
Organizatorzy wielkiej patriotycznej majówki składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do pomyślności imprezy, zarówno pod względem logistycznym jak i artystycznym.
A oto lista współorganizatorów grzegorzowskiej majówki: wójt gminy Nowa Słupia- Andrzej Gąsior, wójt gminy Waśniów- Krzysztof Gajewski, radni i sołtysi obydwu gmin, księża- Marek Kozera , Franciszek Sałęga, Jan Mikos, Andrzej Sadrak, Ryszard Batorski, strzelcy z Polskich Drużyn Strzeleckich z Nowego Skoszyna, Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Niezłomni” z Sandomierza, sekcja spadochronowa Aeroklub Kielce, Świętokrzyska Nieformalna Grupa Motocyklowa, Magdalena i Maurycy Florek, schola pod kierownictwem Barbary Strzeleckiej, KGW „Modrzewianki”, OSP Włochy, OSP Mirocice i OSP Grzegorzowice, Józef i Stanisław Sobota, firma Semav-Stones, Grażyna i Jan Rybka, Danuta I Grzegorz Siwoń, Gabriela I Michał Warchalewscy, Maria Bzymek, Sylwia i Andrzej Sasak, Krzysztof Koziołek, Adam Bidas oraz mjr Wojciech Targowski (ps.Vis).
czytano: 8439 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2016-05-09 14:47:23
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"