Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Szkolne spotkania z archeologią.

Strona główna » Aktualności » Szkolne spotkania z archeologią.

wielkość tekstu: A | A | A

W środę 27.04.2016 r. odbyło się kolejne spotkanie młodzieży z klas czwartych i piątej ze Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi z archeologiem - dr Andrzejem Przychodnim - pracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach i prezesem Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego.

Tym razem lekcja miała formę wycieczki na Święty Krzyż. Spotkanie rozpoczęło się na platformie widokowej ŚPN na gołoborzu, gdzie dzieci poznały podstawy terenoznawstwa i geologii regionalnej. Miały możliwość  rozpoznawania niektórych surowców skalnych i próbowały  odróżniać je od świadectw działalności produkcyjnej człowieka, dzięki próbkom prezentowanym przez pana Przychodniego.  Próbowały także wyobrazić sobie, czym różnił się widok roztaczający się na północ od Łysej Góry w starożytności od współczesnego. Po krótkiej przerwie u podnóża klasztoru udano się na Polanę Bielnik. Skrótowo omówiono historię cmentarza jeńców radzieckich oraz badań archeologicznych prowadzonych tam przez Kazimierza Bielenina.

 Kolejny przystanek przy tzw. Bramie Wschodniej w wałach kultowych Wiślan miał na celu zwrócenie uwagi na te konstrukcje powstałe w okresie średniowiecza. Lekcja zakończyła się w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana, gdzie uczestnicy, oprócz obserwacji pozostałości starożytnych pieców dymarskich, mogli wziąć do ręki surową łupkę żelazną i wstępnie obkute kęsy żelaza dymarskiego przyniesione przez przewodnika. Nie były to tym razem zabytki archeologiczne, a rezultaty eksperymentalnych prac członków Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego.

W trakcie całej lekcji zwracano uwagę na wyjątkowość w skali kraju, a nawet Europy szeregu zjawisk, które dane było poznać uczestnikom środowego spotkania. Prowadzący je archeolog wyraził nadzieję, że będzie to  dla uczestników wycieczki -  młodych mieszkańców gminy Nowa Słupia przyczyną  wzmożonej troski o dziedzictwo kulturowe. Pomimo dość kapryśnej pogody  - wiatru i padającego z rożną intensywnością deszczu - wszyscy w dobrych humorach powrócili do szkoły. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Agnieszka Pawlik – Osuch i Paulina Pawlik oraz pan Robert Domański.

Dziękujemy panu Andrzejowi Przychodniemu za kolejne ciekawe spotkanie. Jesteśmy pełni podziwu  dla jego wiedzy i zaangażowania. Liczymy też na dalsze interesujące zajęcia, na które, mamy nadzieję, da się zaprosić po naszym udziale w Żelaznych Korzeniach

czytano: 1629 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2016-05-05 14:22:50

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"