Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Jubileusz 5-lecia Chełmowianek
Uroczyste obchody 5 rocznicy powstania zespołu śpiewaczego „Chełmowianki” rozpoczęły się 30.stycznia o godz.18.00 w Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi z siedzibą w Rudkach. Na uroczystości przybyło wielu znamienitych gości począwszy od Starosty kieleckiego – Michała Godowskiego wraz z przedstawicielami Rady Powiatu - Danutą Żebrowską, Markiem Partyką, Bogdanem Gieradą, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy - Małgorzatą Stanioch, aż po lokalne władze samorządowe na czele z wójtem gminy Nowa Słupia – Andrzejem Gąsiorem, przewodniczącym – Sylwestrem Kozłowskim wraz z radnymi.
Wśród zaproszonych na jubileusz 5-lecia „Chełmowianek” nie mogło zabraknąć członków innych zespołów ludowych, działających na terenie gminy Nowa Słupia. Na scenie w Rudkach zaprezentowały się zespoły: „Wesołe Kumoszki”, Świętokrzyskie Diabliki”, Modrzewianki, Wabio, Sołtyski z Pawłowa oraz „Wierna rzeka” z Piekoszowa. Z tym ostatnim przybył także gospodarz lokalnego samorządu- wójt gminy Piekoszów - Zbigniew Piątek .
Podczas części artystycznej wszystkie grupy wokalno- instrumentalne odśpiewały okolicznościowe „Sto lat”, do śpiewu przyłączyła się licznie zgromadzona w sali widowiskowej publiczność. Gratulacjom, życzeniom i oklaskom nie było końca. Pod adresem zacnych jubilatów płynęły gorące słowa podziękowań i życzeń. Zarówno władze gminy w osobie wójta– Andrzeja Gąsiora jak i przewodniczącego Rady Gminy- Sylwestra Kozłowskiego wyrażali ogromną wdzięczność za pięć lat działalności zespołu „Chełmowianki'', który niejednokrotnie promował Nową Słupię w powiecie, województwie, a nawet na skalę krajową poprzez udział w licznych konkursach, przeglądach i różnego rodzaju akcjach społecznych. Również starosta kielecki- Michał Godowski podziękował jubilatkom za zaangażowanie w imprezach kulturalnych, organizowanych przez władze powiatowe.
Mówił, że docenia wkład zespołu w promocję kultury i tradycji kulinarnych ziemi świętokrzyskiej.
Wyrazem wdzięczności były piękne bukiety kwiatów składane na ręce przewodniczącej KGW Chełmowianki- Wioletty Krzyżanowskiej. Do życzeń urodzinowych dołączyli się również pracownicy i Dyrekcja Zespołu Szkół w Rudkach, z którym niejednokrotnie Chełmowianki współpracowały w różnego typu akcjach społecznych czy imprezach kulturalnych. Oprócz władz świeckich na obchody jubileuszowe zespołu przybył również ksiądz proboszcz parafii Rudki- Kazimierz Hara, który dziękował Chełmowiankom za współpracę w organizacji wspólnych uroczystości. Podarował on zespołowi encyklikę papieża Franciszka życząc jednocześnie wielu sukcesów w kolejnych latach działalności.
Natomiast zespoły działające przy Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich oprócz prezentów, kwiatów i listów gratulacyjnych przygotowały dla szanownych jubilatek program artystyczny, do którego przyłączyły się też „Sołtyski” i „Wierna rzeka”. Na scenie nie mogło oczywiście zabraknąć samych Chełmowianek, których występ poprzedziła projekcja filmu, przedstawiającego 5 lat działalności artystycznej zespołu. Następnie zabrzmiały ze sceny nuty znanych i lubianych piosenek ludowych w wykonaniu jubilatek, które nagrodzono jak to zwykle bywa przy okazji ich występów ,gromkimi brawami.
Wioletta Krzyżanowska w imieniu całego zespołu podziękowała przybyłym na uroczystości gościom, a także współpracującym z zespołem od lat, Stanisławowi Majchrowi, autorowi tekstów piosenek, kapeli Chełmowianie oraz głównemu inicjatorowi powstania zespołu sołtysowi i radnemu miejscowości Serwis- Janowi Czaja. Przewodnicząca Chełmowianek wielokrotnie podkreślała, iż duży wpływ na działalność i rozwój zespołu miała współpraca i wsparcie ze strony lokalnych władz samorządowych gminnych, powiatowych a nawet wojewódzkich.
Słowa podziękowania popłynęły również w stronę Piotra Sepioło -dyrektora Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich oraz Grzegorza Michty, będącego muzycznym opiekunem Chełmowianek.
Po części artystycznej uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na kawałek urodzinowego tortu.
czytano: 2375 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2016-02-01 14:25:14
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"