Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Nowosłupskie Zapusty
Pod takim tytułem 16 stycznia 2016r. w świetlicy w Nowej Słupi odbyła się wieczornica zapustowa. Głównym organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi, a współorganizatorem Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej. Na wieczornicę przybyło 70 osób: członkowie i sympatycy obu Stowarzyszeń.
Imprezę prowadzili: Halina Dwojewska - prezes TPNS i Zbigniew Pękala - prezes
Ostrowieckiego Stowarzyszenia. Zbigniew Pękala omówił rys historyczny pochodzenia karnawału. Był to okres radości i wesołości, mający początki w starożytnych obrzędach zimowych odprawianych ku czci bogów urodzaju, szczęścia, dobrobytu, słońca, życia i światła. Natomiast
H. Dwojewska odniosła się do znaczenia słów i nowożytnych tradycji tego okresu. Słowo karnawał pochodzi z łacińskiego „carne vale” - pożegnanie mięsa (carne-mięso, vale-bądź pozdrowiony). Tańce hulanki, swawole, maskarady, do tego obfitość jedzenia i picia - tak wyglądał przed wiekami karnawał będący wytchnieniem od codzienności i rekompensatą postu przed Wielkanocą.
W Polsce nazwa karnawał przyjęła się w sferach wyższych. Rodzinna tradycja ten okresnazywała: „ZAPUSTAMI”, a jego ostatnie najbardziej szalone dni: „MIĘSOPUSTEM”, „OSTATKAMI” czy „KUSAKAMI” (od diabelskiego wtorku, czyli „kusego” przed środą popielcową lub kusych dni następujących po tym dniu).
Elity bawiły się na balach, na prowincji popularne były kuligi, a lud bawił się w karczmach.
Początki karnawałowych zabaw połączonych z przebieraniem się przybyły do Polski z Europy Zachodniej i zaowocowały powstaniem przebogatej obrzędowości wyrosłej na gruncie narodowych i ludowych zwyczajów.
Na świat przybywały niezwykłe istoty, grupy przebierańców, osobliwe stwory mające wyobrażać kozły, bociany, niedźwiedzie, turnie, żydów, królów, śmierć.....Wierzono, że ich wizyta przynosi do domu dostatek i urodzaj w polu.
Po części teoretycznej wszyscy bawili się zgodnie z tradycją karnawałową. Do tańca przygrywał Zbyszek Olczyk z Ostrowca, a poczęstunek przygotowali członkowie Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi. Wieczór był bardzo udany, wszyscy bawili się znakomicie. Zapowiedzieli współpracę obu Stowarzyszeń w innych przedsięwzięciach w swej działalności.
Dziękujemy panu wójtowi gminy Andrzejowi Gąsiorowi i gospodarzowi świetlicy panu Mariuszowi Dąbkowi za udostępnienie sali.
czytano: 3039 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2016-01-18 12:45:52
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"